Nowy numer 41/2019 Archiwum

Pożar kościoła świętych Piotra i Pawła w Gdańsku - świątynia uratowana przejdź do galerii

Spłonął fragment dachu świątyni na gdańskim Żabim Kruku. Udało się uratować budynek i jego zabytki, wśród nich najcenniejszy - barokowy obraz Najświętszej Maryi Panny. W czasie gaszenia pożaru na miejscu był abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który dziękował strażakom za ich odwagę i szybkość działania.

Kościół świętych Piotra i Pawła na gdańskim Żabim Kruku dzięki sprawnej akcji strażaków został uratowany. Ogień pojawił się w niedzielę około godz. 6 nad zakrystią świątyni. Pożar objął 200 mkw. dachu. - Ocalało wyposażenie kościoła. Na szczęście udało nam się ograniczyć straty do minimum. W kościele jest mała ilość wody. Tam pożar się nie przedostał. Udało nam się ewakuować wszystkie dzieła sztuki, one są zabezpieczone w nawie głównej. Dodatkowo zabezpieczyliśmy też ołtarz główny za pomocą folii, tak żeby ewentualnie jakieś strumienie wody go nie uszkodziły. Łącznie na miejscu pracowało ponad 80 strażaków - mówił nadbryg. Tomasz Komoszyński, pomorski komendant wojewódzki PSP, który osobiście dowodził akcją gaśniczą.

Przy kościele w trakcie akcji gaśniczej pojawił się abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Na szczęście nie jest uszkodzona cała kubatura, tylko część prezbiterium i zakrystia, ale ocalała świątynia. Pragnę podziękować dzielnym strażakom, bo dzięki nim kościół uratowano. W środę udzielałem tu bierzmowania, jeszcze są wszystkie dekoracje. Dzieła sztuki są też zabezpieczone. Ten kościół jak Feniks z popiołów powstawał dzięki ks. Annusewiczowi i odzyskał piękną, gotycką szatę. Kiedy płonie dom Boży, jest tragedia i każdy ma łzy w oczach, ten się szczęśliwie zakończył - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Pożar kościoła świętych Piotra i Pawła w Gdańsku - świątynia uratowana   Abp Sławoj Leszek Głódź i nadbryg. Tomasz Komoszyński, komendant wojewódzki PSP w Gdańsku, obserwują akcję gaśniczą strażaków. Piotr Piotrowski /Foto Gość

- Z wyposażenia nic tu nie spłonęło. W 1984 r. odprawiałem tu Mszę św.; przed kościołem, który był w odbudowie. Ks. Filipiak, ówczesny proboszcz, przywiózł tu po wojnie dwa wagony wyposażenia ze Stanisławowa - obraz i wota. Myślę, że nawet w ciągu miesiąca mogą być tu celebrowane Msze św. Pozostanie tylko wyremontować prezbiterium i sklepienie nad nim i zakrystią, ale to stwierdzą biegli - dodał metropolita gdański.

Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, mówi: - W momencie, gdy wybuchł pożar, w kościele nie prowadzono prac remontowych. Wiemy, że w świątyni nie było instalacji przeciwpożarowej. Na miejscu są pracownicy urzędu konserwatorskiego. Jutro ocenią stan ołtarza.

Do południa strażacy usunęli spalone elementy konstrukcji dachu i zabezpieczyli go plandekami. Trwa ustalanie przyczyn pożaru - nieoficjalnie mówi się o zwarciu instalacji elektrycznej nad zakrystią. Przyczyny pożaru ustalą biegli pod nadzorem gdańskiej prokuratury.

Kościół świętych Piotra i Pawła to historyczna fara Starego Przedmieścia. Zbudowano go w 1397 roku jako filię kościoła Mariackiego. Należy do największych gotyckich kościołów Gdańska. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. Odbywały się tutaj nabożeństwa po polsku, angielsku, francusku i niemiecku. Od 1945 r. służy rzymskim i ormiańskim katolikom.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL