Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jasnogórska rozmowa

Nieznane dotąd przemówienie Jana Pawła II, wygłoszone 5 czerwca 1979 r. do Rady Głównej Episkopatu Polski, wskazuje na priorytety pontyfikatu, który dopiero się zaczynał. Stąd znaczenie tej publikacji.

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. poza wymiarem religijnym miała doniosłe znaczenie społeczne. Wygłoszone wówczas przez niego słowa były szeroko komentowane i powtarzane. Dotąd jednak nieznane było wystąpienie papieża podczas spotkania z Radą Główną Episkopatu Polski, do którego doszło na Jasnej Górze 5 czerwca 1979 r. Z inicjatywy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie zostało ono, w moim opracowaniu, opublikowane w wydawnictwie Paulinianum. Dokument, uzupełniony uwagami kard. Stefana Wyszyńskiego, poprzedza wprowadzenie bp. Jana Kopca, a kończy posłowie dr. hab. Pawła Skibińskiego.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego