Nowy numer 29/2019 Archiwum

Szczerski: Mam nadzieję, że spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa będzie przełomowe

Prezydencki minister Krzysztof wyraził we wtorek, po rozmowach w Białym Domu, nadzieję, że planowane na 12 czerwca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało "przełomowy charakter" dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce.

"Jest wielka szansa, że już w czerwcu będziemy w stanie usłyszeć od prezydentów decyzje o kształcie i rodzaju tej zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce" - powiedział Szczerski w rozmowie z grupą korespondentów polskich mediów po wyjściu z Białego Domu.

Szef kancelarii prezydenta Dudy rozmawiał z przedstawicielami Narodowej Rady Bezpieczeństwa w Białym Domu, w tym z Charlesem Kuppermanem zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa.

Szczerski dodał, że negocjacje prowadzone przez grupy robocze Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie zwiększenia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce "znajdują się w kulminacyjnym punkcie". Zastrzegał jednak, że ostateczna decyzja "będzie należała do prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych".

Wśród innych potencjalnych tematów rozmów obu prezydentów, Szczerski wymienił sytuację w najbliższym otoczeniu Polski, problemy Bliskiego Wschodu, zagadnienia ekonomiczne, energetyczne, a "także inicjatywę Trójmorza, bo spotkanie odbędzie się bezpośrednio po szczycie Trójmorza".

Doradca prezydenta Dudy nie wykluczył, że wizyta polskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych zaowocuje podpisaniem nie tylko porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także innych obecnie negocjowanych porozumień.

Szczerski powiedział, że prezydent Duda ponowi zaproszenie dla prezydenta Trumpa do odwiedzenia Polski we wrześniu na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "Myślę, że jest na to poważna szansa" - dodał.

Całodniowe rozmowy obu prezydentów i towarzyszących im delegacji zakończy przyjęcie wydane przez prezydenta Trumpa i pierwszą damę Melanię Trump na cześć prezydenta Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Czerwcowe rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem będą drugą wizytą polskiego prezydenta w Białym Domu w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Poprzednio polski prezydent spotkał się z Donaldem Trumpem 18 września 2018 r. podczas swojej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Obaj przywódcy podpisali wtedy deklarację o strategicznej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Minister Szczerski, przed wtorkowymi rozmowami w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Białego Domu, wystąpił podczas zorganizowanej przez waszyngtoński ośrodek politologiczny German Marshall Fund of the United States (GMF) sesji poświęconej Inicjatywie Trójmorza. W sesji German Marshall Fund wziął udział m.in. Kevin Hassett, przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych prezydenta Trumpa.

Szef gabinetu prezydenta Polski spotkał się także we wtorek w ambasadzie RP w Waszyngtonie z amb. Kurtem Volkerem, specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Ukrainę.

W środę Szczerski odbędzie szereg spotkań w Departamencie Stanu, w tym z Philipem T. Reekerem od marca bieżącego roku pełniącym obowiązki asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL