Nowy numer 24/2019 Archiwum

Bp Libera spędzi pół roku w klasztorze kamedułów

Biskup płocki Piotr Libera podjął decyzję o udaniu się na pół roku do zakonu kamedułów, w ramach tzw. czasu sabatycznego. Jak informuje hierarcha, sprawa ta dojrzewała w nim do kilku lat.

Bp Piotr Libera podczas wiosennego spotkania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej ogłosił, że od 1 lipca do końca grudnia 2019 r. będzie przebywał w zakonie kamedułów: - Ta sprawa dojrzewała we mnie od wielu lat. Dobrze znam tę duchowość, przyjaźniłem się ze śp. ojcem Piotrem Rostworowskim, byłem wrażeniem jego osobowości. Duchowość pustyni była mi zawsze bardzo bliska i szukałem okazji, aby to moje pragnienie zrealizować – powiedział do przedstawicieli duchowieństwa i wiernych świeckich z diecezji płockiej.

Biskup przyznał też, że 21 stycznia poprosił ojca świętego Franciszka o prywatną audiencję, podczas której przedstawił mu swoją prośbę, motywując ją tym, że w Kościele jest możliwość skorzystania z tzw. roku sabatycznego. Papież prośbę tę zaakceptował.

- To dar, to łaska, z której chcę skorzystać. Przez pół roku będę poza diecezją. Będę się modlił za Kościół w Polsce i za moją diecezję. W kontekście tego, co się dzieje, siłą rzeczy mój pobyt nabiera w jakimś sensie charakteru pokutnego. To nie jest żadna ucieczka, a jeśli już, to ucieczka do Boga, nie przed czymś, ale do Kogoś, do Boga. Chcę być na tej pustyni duchowej z Panem Bogiem. Po 22 latach bycia biskupem i 43 latach kapłaństwa chcę też „naładować akumulatory” – przyznał bp Libera.

Jednocześnie przyznał, że ma świadomość, iż taka praktyka nie jest częsta wśród biskupów, jednak taka właśnie była jego dobrowolna decyzja.

Wszystko wskazuje na to, że miejscem pobytu bp. Libery będzie zakon kamedułów w Krakowie.

Bp Piotr Libera objął urząd biskupa płockiego 31 maja 2007 r. W 2013 r. powołał Zespół „Ku uzdrowieniu i odnowie”, z udziałem seksuologów, psychologów i prawników, którego celem jest kompleksowe zajmowanie się nadużyciami, prawidłowym reagowaniem oraz prewencją dotyczącą nadużyć wobec osób małoletnich.

W ciągu kilku ostatnich lat z inicjatywy bp. Libery w diecezji w zakresie przeciwdziałania i reagowania na pedofilię przeszkolono księży diecezjalnych, pracowników instytucji diecezjalnych, wykładowców i kleryków seminarium, katechetów oraz nauczycieli szkół katolickich.

Biskup płocki powołał swojego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterza wspomagającego niepełnoletnie ofiary nadużyć seksualnych ze strony duchownych, ich najbliższych oraz ich wspólnoty parafialne, a także kuratora dla duchownych oskarżonych/skazanych w związku z przestępstwami seksualnymi wobec niepełnoletnich.

Jako pierwszy biskup diecezjalny w Polsce bp Libera 17 września 2018 r. zwołał konferencję prasową, podczas której podał statystyki związane z przypadkami nadużyć seksualnych księży wobec osób małoletnich. Podczas konferencji przeprosił za podobne czyny księży. Od 5 grudnia 2018 r. w diecezji obowiązują „Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji płockiej”.

Hierarcha kilkukrotnie przewodniczył nabożeństwom ekspiacyjnym za przypadki pedofilii wśród księży. Wielokrotnie powtarzał, że w diecezji płockiej „nie było i nie będzie przyzwolenia na takie czyny”, a jeśli podobny przypadek się zdarzy, zostanie „wypalony gorącym żelazem”.

Na stronie internetowej diecezji płockiej znajduje się zakładka „Ochrona małoletnich”, gdzie można zapoznać się z wszystkimi działaniami biskupa płockiego i Kościoła płockiego w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi duchowieństwa i osób świeckich, pracujących w Kościele.

O sprawie za pośrednictwem twittera informował bp Mirosław Milewski:

Film z wypowiedzią bp Libery pojawił się na Facebooku diecezji płockiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Robert
  18.05.2019 17:36
  Ciekawe czy urlop bezpłatny, tak jak u każdego wikarego??? Mam brata księdza, to wiem.
  doceń 0
 • nika
  18.05.2019 17:45
  Otwartych oczu, uszu i serca, Księże Biskupie. Niech Duch tchnie, kędy chce... ps. Jakby to było dobrze, gdyby każdy mógł (=miał możliwość) takie rekolekcje odprawić...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL