Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ilu Polaków popiera protest nauczycieli?

Polacy są raczej podzieleni w kwestii protestu nauczycieli, ale zwolennicy strajku nieznacznie przeważają nad jego przeciwnikami. 44 proc. Polaków popiera protest nauczycieli, 36 proc. jest przeciw - wynika z piątkowego sondażu CBOS.

Z 44 proc. popierających działania nauczycieli 22 proc. wyraziło taką opinię zdecydowanie, a 22 proc. wybrało opcję "raczej popieram". Z 36 proc. pytanych, którzy są przeciw strajkowi, "zdecydowanie przeciw" jest 19 proc. respondentów, a 17 proc. "jest raczej przeciw". Co szósty badany odnosi się do protestów obojętnie (17 proc.), a tylko nieliczni nie mają wyrobionej opinii na ten temat (3 proc.).

Polacy w sondażu zostali zapytanie także o ocenę oczekiwań finansowych nauczycieli. 47 proc. oceniło je jako zbyt duże, dwie piąte badanych (40 proc.) uważa je za odpowiednie, a tylko nieliczni sugerują, że postulaty strajkujących pracowników oświaty są niewystarczające (3 proc). Co dziesiąty pytany nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii (10 proc).

Respondenci w badaniu zostali zapytani też o różnego rodzaju formy protestu nauczycieli. Większość z poddanych ocenie form protestu, Polacy uznali za niedopuszczalne, w tym zwłaszcza te, które w jakiś sposób godzą w uczniów - np. poprzez odwołanie lekcji lub egzaminów. Trzy czwarte pytanych (75 proc.) uważa, że niedopuszczalną formą protestu jest celowa nieobecność nauczycieli na egzaminach (gimnazjalnych lub maturalnych). Trzy piąte sprzeciwia się braniu przez nauczycieli nieuprawnionych zwolnień lekarskich (60 proc.) oraz odwoływaniu lekcji w szkołach (57 proc). Głodówka protestacyjna oraz okupowanie kuratoriów to formy protestu, które nieco częściej spotykały się ze społeczną akceptacją niż ze sprzeciwem pytanych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 kwietnia 2019 roku na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy