Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Syn"

Niezwykłe rozważania drogi krzyżowej.

Dziś o poranku wpadła mi w ręce książka "Syn" Wojciecha Kułaka SDB. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych rozważań drogi krzyżowej. Bo nie ma tu jednej wersji. Jest kilka i myślę, że dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie, że Wielki Post już powoli zbliża się ku końcowi, dziś piątek, a za tydzień już Wielki Piątek. Salezjanin proponuje takie osobliwe przeżycie Via Dolorosa, o czym we wstępie wspomina Piotr Sosnowski SDB.

Pierwsza część to "Panie, miej dla mnie cierpliwość". Po krótkim opisie każdej kolejnej stacji jest zwrot do Jezusa. Bardzo podoba mi się wezwanie przy złożeniu do grobu:

Panie oczekujący na zmartwychwstanie, kiedy już po mnie przyjdziesz... żebym był gotowy.

Druga część jest "dla tych, co w biegu". Dosłownie. Kolejna stacja, dwa, trzy zdania, które są kwintesencją tego, co się dzieje. Jest to również konfrontacja z naszą postawą. Myślę, że niektóre można również potraktować jako swoisty rachunek sumienia. 

Trzecia część jest "dla tych, którzy mają trochę więcej czasu". To wersja rozbudowana poprzedniej. Pogłębiona. Piękna. 

Kolejna część "Przywrócić dłoniom blask" jest niesamowita. To rozważania do niezwykłych grafik Tadeusza Furdyny SDB. Po jednej stronie znajduje się grafika, a po drugiej tekst, poezja, która dotyka serca. Chyba najmocniej do mnie przemówiła, ponieważ bardzo lubię takie zestawienia. 

Piąta część skupia się na "Krzyżu", ale nie tylko. Pozwala nam zauważyć nowe konteksty. 

Kolejna część "O pokój serca", to rozważania i jednocześnie modlitwy właśnie o ten pokój serca. My tak często w naszym sercu podlewamy uczucie niepokoju, nie radzimy sobie z nim, czasem nie ma on sensu, jest bezużyteczny. Często jest wynikiem naszego błądzenia, odchodzenia od Boga. Autor prowadzi nas za rękę przez kolejne stacje i pomaga spojrzeć na niepokój może dla nas w zupełnie nowy sposób.

Chciałoby się powiedzieć to koniec. Droga krzyżowa kończy się śmiercią i złożeniem do grobu. Ale my przecież wiemy, że to nie koniec. Dlatego jest jeszcze piękny dodatek "Po tamtej stronie".

Polecam z całego serca. Nie tylko na Wielki Post i Wielki Piątek. 


Wojciech Kułak SDB "Syn. Rozważania drogi krzyżowej", Wydawnictwo Salezjańskie 2019

« 1 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest świecką salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także