Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kto to kupi?

Boże Narodzenie rozpoczyna się już w pierwszych dniach listopada gdy z głośników zaczynają sączyć się dźwięki dżingelbelsów i łajtkristmasów. Jak to dobrze, że Triduum Paschalnego nie udało się wcisnąć w schemat „Bóg-handel-ojczyzna”!

Cieszę się, że nie udało się marketingowo sprzedać Triduum Paschalnego, wcisnąć trzech dni, które wstrząsnęły światem w popularny schemat „Bóg-handel-ojczyzna”. Boże Narodzenie rozpoczyna się już w pierwszych dniach listopada, gdy z głośników super i hipermarketów zaczynają sączyć się pastelowe dźwięki dżingelbelsów i łajtkristmasów. Wielki Tydzień na szczęście ocalał. Jest oszczędny, surowy, wymykający się zasadom popytu i sprzedaży.

Kto kupi po promocyjnej cenie historię skazańca, którego w najbardziej dramatycznej próbie opuszczają uczniowie? Rabbiego, który zabiera uczniów na Paschę do Jeruszalaim i sam staje się na niej ofiarnym barankiem? Pasterza, który wybiera śmierć owcy prowadzonej na rzeź? Tego, od którego „odwraca się twarz”, bo „nie ma wyglądu, by się nam podobał, tak nieludzko został oszpecony jego wygląd” i o którym bez zbędnego owijania w bawełnę Izajasz prorokował: „A któż się przejmuje jego losem”?

Świat tego nie kupi. Nie wszystko jest na sprzedaż. Na szczęście.

Pamiętacie, w jakich „okolicznościach przyrody” Jezus eksplodował i zachował się w bardzo „nieoazowy” sposób? Był wzburzony, zdeterminowany. „Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy” – czytamy. Zbliżała się Pascha, wspomnienie dramatycznej nocy, w czasie której Anioł Niszczyciel przechodził przez pogrążony w mroku Egipt, a jedynym argumentem, który go zatrzymywał była krew baranka.

Baranek, który gładzi grzechy świata, wszedł do świątyni. Zastał w niej ludzi, którzy handlowali. Co ciekawe, jedynym wymienionym przez Ewangelię przedmiotem, który uczynił Syn Boży własnoręcznie był… bicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza