Nowy numer 26/2022 Archiwum

Beatyfikacja lekarza - ofiary republikańskiej milicji

W Tarragonie w Hiszpanii został beatyfikowany kolejny męczennik za wiarę, który padł ofiarą prześladowań, jakie miały miejsce w okresie wojny domowej. Mariano Mullerat i Soldevila był lekarzem, ojcem rodziny i osobą głęboko wierzącą. W imieniu Papieża beatyfikacji przewodniczył kard. Angelo Becciu, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Po raz pierwszy w historii w katedrze w Tarragonie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne. Obecni byli katalońscy biskupi, duchowieństwo, wierni oraz rodzina błogosławionego męczennika.

Mariano Mullerat i Soldevila był lekarzem w miejscowości Arbeca (Prowincja Lérida), a przez kilka lat także jej burmistrzem. Założył i wydawał gazetę “L’Escut” w języku katalońskim. Był osobą głęboko religijną i angażował się w działalność katolicką. 12 sierpnia 1936 r. milicjanci przeprowadzili rewizję w jego domu. Wszystkie przedmioty religijne wyrzucili przez balkon i spalili, natomiast lekarza zmusili do podpisania dokumentów, aby uzyskać pieniądze. Na drugi dzień został brutalnie wyprowadzony przez republikanów i wraz z innymi osobami wepchnięty do ciężarówki. Świadomy bliskiej śmierci Mariano Mullerat powiedział do żony: “Dolors, przebacz im, jak i ja im przebaczam”. W drodze na miejsce egzekucji jeden z oprawców przypadkowo nacisnął spust karabinu i zranił się. Mullerat udzielił mu pomocy i opatrzył ranę. Innemu dał receptę dla chorego syna, który dzięki temu wyzdrowiał. Po przybyciu na miejsce znane jako El Pla milicjanci rozstrzelali pojmanych, ciała oblali benzyną i podpalili. Już po wojnie domowej, 13 sierpnia 1940 r. postawiono tutaj kamienny pomnik, na którym widniało nazwisko Mariana Mullerata oraz pozostałych pięciu ofiar. Prochy w specjalnej urnie umieszczono wewnątrz pomnika.

W pamięci mieszkańców Mariano Mullerat pozostał jako osoba, która w życiu osobistym i zawodowym kierowała się wiarą. “Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze chrześcijański wymiar jego życia, który go ukształtował i uwarunkował całą jego działalność jako lekarza oraz jako osoby zaangażowanej w sprawy publiczne. Jako katolik o solidnej formacji i głębokich przekonaniach kierował się zawsze wiarą nie zważając na ludzkie opinie. Jest przykładem odwagi chrześcijańskiej, której niekiedy wymagają okoliczności”, wspomina Antoni Pau i Sans.

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Mariana
Panie Jezu Chryste, dla miłości, którą Ci wyznał Twój sługa bł. Marian na tym świecie i dla jego wierności Tobie, którą okazał aż do chwalebnej śmierci męczeńskiej, udziel mi przebaczenia i pokoju, ulecz rany mojego życia oraz udziel mi łaski, o którą Cię proszę. Amen.
V. Módl się za nami bł. Marianie.
R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Modlitwa o uzdrowienie chorego
Boże i Ojcze nasz, polecamy Ci Twojego syna/córkę NN. i prosimy Cię za wstawiennictwem bł. Mariana, męczennika Chrystusowego, apostoła miłości i gorliwego lekarza, abyś umocnił go/ją w cierpieniu, udzielił mu/jej zdrowia ciała i ducha. Przez Chrystusa naszego Pana, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Modlitwa lekarza
Panie Jezu, polecam Ci moją posługę lekarską. Obym odwiedzał i zajmował się moimi pacjentami z miłością, cierpliwością i mądrością, abym nauczył się robić diagnozy ciała i duszy. Pomóż mi, za wstawiennictwem dobrego lekarza męczennika bł. Mariana Mullerata, obchodzić się z moimi pacjentami i ich rodzinami z dobrocią, delikatnością i miłością, udzielając zawsze pociechy i nadziei. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama