Nowy numer 42/2019 Archiwum

Abp Ryś: Kościół broni się najlepiej, gdy staje po stronie słabszych, a nie swojej własnej

Kościół broni się najlepiej, kiedy staje po stronie słabszych, a nie po swojej własnej. Absolutne pierwszeństwo należy się tym, którzy zostali skrzywdzeni przez ludzi Kościoła - powiedział PAP metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś komentując statystyki dot. pedofilii w Kościele.

Jak ocenił abp Ryś, Kościół "broni się najlepiej, kiedy staje po stronie słabszych, a nie po swojej własnej". "Ta zmiana jest kluczowa, bo można mieć najlepsze regulacje prawne i nic z tego nie będzie wynikało" - podkreślił.

Jak wyjaśnił abp Ryś na watykańskim spotkaniu papież "podniósł poprzeczkę o wiele wyżej niż tylko zajmowanie się problemem pedofilii w Kościele". "Ja słuchałem z uwagą wystąpienia papieża na zakończenie spotkania. To było wystąpienie wręcz magistralne, bo rzadko się widzi Franciszka, który nie odrywa wzroku od kartki i w absolutnym skupieniu czyta to, co przygotował. Widać, że to był tekst dopracowany w każdym szczególe. I papież mówił tam o trosce o dziecko w ogóle" - zastrzegł hierarcha.

Przypomniał, że z przemówienia papieża Franciszka wynika, iż przestępstw wobec dzieci jest na całym świecie bardzo wiele i są to nadużycia w wielu dziedzinach - nie tylko w sferze seksualnej. "Papież mówił także o dzieciach-żołnierzach, o turystyce seksualnej, za którą nikt nie ponosi odpowiedzialności. I na wszystkie zwrócił uwagę biskupom" - podkreślił abp Ryś.

Jak wyjaśnił, papież polecił biskupom najpierw zająć się problemem nadużyć seksualnych duchownych i "podjąć skuteczne działania i głęboką zmianę", ale też "patrzeć dookoła". "Problem nadużyć seksualnych nie istnieje wyłącznie wewnątrz Kościoła. Jednak - co ważne - ta perspektywa nie może zmieniać naszego podejścia do własnych grzechów. To nie jest tak, że uciekamy od naszych przestępstw mówiąc: +a inni też tak robią+. To oznacza, że nie wystarczy rozwiązać problemu wewnątrz Kościoła, żeby się dokonała pełna zmiana w tej dziedzinie w całym społeczeństwie" - ocenił abp Ryś.

Z opracowania wynika, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat.

Z kolei łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich - również niepotwierdzonych - przypadkach. Ofiar powyżej 15 lat było 280. Wśród ofiar we wszystkich zgłoszonych przypadkach, łącznie małoletni płci męskiej stanowili 58,4 proc., a małoletni płci żeńskiej 41,6 proc.

« 1 2 »

Zobacz także

 • tomaszl
  20.03.2019 08:29
  Jakoś bardzo cichy głos Kościoła słychać, gdy chodzi o chore dzieci i te narodzone i te nienarodzone. Jakoś brak ewangelicznego radykalizmu, gdy dzieci nienarodzone zabija się bo są podejrzeń o choroby, a chore dzieci narodzone są jakby poza Kościołem co było widać rok temu.
  doceń 12
 • marek
  20.03.2019 09:50
  Kościół ma prawo się bronic,zwłaszcza w sytuacji wzmożonych ataków i wyolbrzymionej skali zarzutów ale i zarzutów trudnych do zweryfikowania.Każdy ma prawo do obrony,dlaczego więc Kościołowi odmawiać tego prawa? Zwłaszcza,że nie wiadomo czy te wszystkie ostatnio nagłaśnianie przypadki przestępstw seksualnych są prawdziwe i dlaczego uaktywniane są nieraz kilkadziesiąt lat po ich rzekomym zaistnieniu,i akurat teraz?
 • Magdalena
  20.03.2019 09:51
  Sluszne stanowisko; budzi moją nadzieję i umacnia wiarę. Prostota i bezkompromisowosc - tak tak, nie nie to pole działania Ducha Świętego.
  doceń 9
 • kochana
  20.03.2019 10:03
  Do tomaszl Jak rozumiesz to że chore dzieci narodzone są po za kościołem? Czego konkretnie oczekujesz,przecież to nie kościół ściąga podatki.W mojej ocenie sporo zmieniło się na plus za obecnego rządu,nie można nadrobić wszystkiego od razu np.opieka wytchnieniowa to głównie kwestia władzy lokalnej.W moim mieście rządzi głównie ,,stary układ,, i ma nasz niepełnosprawnych i słabych za nic. Proboszcz ma za nich wykonać całą robotę.Pisze to jako osoba niepełnosprawna w znacznym stopniu wiec zorientowana.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL