Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2019

Noc, wysiłek, wyzwanie, zmaganie się z samym sobą – wszystko po to, aby spotkać się z Bogiem. Zachęcają do tego organizatorzy 11. Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, na którą zgłoszenia ruszyły w Środę Popielcową. Dotychczas zarejestrowano 552 tras w blisko 250 miastach.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. - Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Trzeba opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia - wyjaśniają organizatorzy EDK.

Hasło tegorocznej wędrówki to "Kościół XXI wieku". - Pierwsi chrześcijanie nie mieli kościołów, mediów, uczelni, wykształconych księży, czy też pieniędzy, a ich liczba wciąż wzrastała. My mamy to wszystko, a jest nas coraz mniej. W czym tkwiła ich tajemnica? Pierwsi chrześcijanie dzięki łasce Boga byli tak fajnymi ludźmi, że inni chcieli spędzać z nimi czas i być tacy jak oni. Siłą pierwszych chrześcijan było to, kim byli, a byli pięknymi, fajnymi ludźmi - wskazuje ks. Jarosław Raczak, rzecznik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Duchowny zwraca uwagę, że Kościół XXI wieku, to Kościół fajnych, zaangażowanych ludzi – ludzi, którzy takimi się nie urodzili, ale takimi się stali. - Przemieniając się ze swoich słabości wyprowadzili moc, która uczyniła ich pięknymi. Ekstremalna Droga Krzyżowa to droga słabości, pokonywania trudności i własnych ograniczeń po to, aby stać się pięknym człowiekiem - zauważa.

Dotychczas zarejestrowano już 552 trasy w 246 miejscowościach - nie tylko w Polsce, ale również w 24 innych krajach. Na dostępnej na stronie internetowej EDK mapie będą pojawiać się kolejne trasy. Organizatorzy ciągle poszukują też liderów, którzy w lokalnych społecznościach będą propagować ideę EDK. - Wystarczy zrobić kilka rzeczy: wytyczyć trasę, przygotować Mszę Św. na rozpoczęcie i dopilnować, aby wszyscy rozumieli zasady EDK. Cała reszta, to już determinacja uczestników i owoce ich spotkania z Bogiem - zachęcają pomysłodawcy.

Licząca ponad 40 km trasa została wytyczona m.in. na terenie Wiecznego Miasta. - Ekstremalna Droga Krzyżowa staje się coraz popularniejsza w różnych krajach świata, wszędzie tam gdzie pojawiają się Polacy. Dlatego też nie mogło jej zabraknąć w sercu Kościoła. Tak powstał pomysł, by jej trasę wytyczyć praktycznie „pod oknami papieża Franciszka” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Jarosław Raczak, lider EDK i autor nowej rzymskiej trasy.

Oprócz Polski, Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest również na ulicach miast w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Islandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Słowacji, Ukrainie i w Ziemi Świętej.

Rejestracja uczestników rozpoczyna się tradycyjnie w Środę Popielcową. Choć pierwsze grupy wyruszą na ekstremalny szlak już 29 marca i 5 kwietnia, to jednak główna edycja EDK odbędzie się 12 kwietnia, a więc w piątek przed Niedzielą Palmową.

W zeszłym roku zaplanowano prawie 720 tras o długości ponad 30,5 tys. km. Z organizatorami i uczestnikami EDK duchowo łączył się papież Franciszek. Ojciec Święty zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego.

Informacje o zgłoszeniach i szczegółowe opisy tras znajdziesz na stronie www.edk.org.pl

« 1 »

Zobacz także

 • Anonim (konto usunięte)
  07.03.2019 09:37
  Naprawdę, tak jak mówi ksiądz, można być fajnym chrześcijaninem w fajnym Kościele. I pięknym, oczywiście. W zasadzie, to aż dziw bierze, że młodzież odchodzi od Kościoła, w którym dla każdego coś fajnego, nawet dla twardzieli. Tyle ofert a ja tu marudzę.
  doceń 2
 • tomaszl
  07.03.2019 11:17
  EDK to jest jeden z lepszych pomysłów współczesnego Kościoła. W tym roku niestety mam kategoryczny medyczny zakaz tego typu wysiłku, ale liczę że za rok dołączę do pątników EDK, bo doświadczenie nocnego marszu ciszy (a w moim wypadku w lesie, po morenowych wzgórzach), jest potrzebne w życiu każdego współczesnego katolika.
  doceń 1
 • zapytanie
  07.03.2019 12:39
  czemu ekstremalna

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL