Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wyścigi bez mety

Grozi nam nowy wyścig zbrojeń – straszą światowe media. Problem w tym, że „stary” nigdy się nie skończył. Nie tylko trwa, ale nawet z każdym rokiem przyspiesza.

Gdy Stany Zjednoczone najpierw zapowiedziały wycofanie się, a następnie ogłosiły zawieszenie udziału w traktacie rozbrojeniowym INF, podniósł się lament, głównie we Francji, Niemczech i paru innych krajach, że grozi to uruchomieniem nowego wyścigu zbrojeń, takiego, z jakim „nie mieliśmy do czynienia od czasów zimnej wojny”. Pisaliśmy wtedy, że USA, zrywając układ, chcą tylko dorównać Rosji, która umowy w ostatnich latach nie przestrzegała, nie mówiąc już o Chinach, które stroną układu nie były. W rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane: bo z faktu, że USA przestrzegały układu dotyczącego rakiet średniego i pośredniego zasięgu, nie wynika, że nie brały udziału w wyścigu zbrojeń w pozostałych obszarach. Przeciwnie, USA ten wyścig najbardziej podkręcają, pozostając niezmiennie liderem wydatków na zbrojenia i najno- wsze technologie przeznaczone dla przemysłu obronnego. Wyścig zbrojeń napędzają też dwaj pozostali liderzy tego pędu do militarnej dominacji w świecie, Chiny i Rosja, choć ich dystans do jedynego supermocarstwa jest ciągle gigantyczny. Nie przesadził papież Franciszek, gdy mówił, że „wyścig zbrojeń trwa bez przerwy”, a wydatki na modernizację i rozwój broni stanowią znaczną część wydatków krajów, i to do takiego stopnia, że „na drugi plan spychają realne priorytety cierpiącej ludzkości”.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny