Nowy numer 13/2020 Archiwum

URE: Rachunki za gaz pozostaną w 2019 r. bez większych zmian

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost cen gazu o 2,5 proc. w taryfach dla gospodarstw domowych spółki PGNiG Obrót Detaliczny oraz jednoczesny spadek opłat dystrybucyjnych. W rezultacie rachunki za gaz pozostaną w 2019 r. bez większych zmian.

Jak poinformował w piątek URE, PGNiG OD - największy sprzedawca gazu w Polsce - wnioskowało o wzrost cen gazu w taryfie na 2019 r. o 2,5 proc., argumentując to rosnącymi kosztami zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Taryfa na tym poziomie została zatwierdzona przez Prezesa URE.

Z kolei stawki PSG - spółki z grupy PGNiG, największego krajowego dystrybutora dostarczającego gaz do prawie 7 mln odbiorców - spadają średnio o 5 proc. dla wszystkich rodzajów paliwa gazowego. Obniżenie stawek opłat dystrybucyjnych jest konsekwencją m.in. wzrostu ilości dystrybuowanego przez Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) gazu.

Z przedstawionych przez URE danych wynika, że w rezultacie rachunki różnych grup odbiorców z sektora gospodarstw domowych nie zmienią się w 2019 r. więcej niż o 0,76 proc.

Jak poinformował URE, spadek opłat nie zagraża realizacji zaplanowanych przez przedsiębiorstwo projektów inwestycyjnych, które obejmują m.in. rozbudowę systemu dystrybucyjnego i gazyfikację "białych plam" na mapie Polski. Z drugiej strony regulator ocenił, że obniżka opłat da możliwość skorzystania odbiorcom tej spółki z bardzo dobrych wyników finansowych osiąganych przez PSG w ostatnich latach.

W ocenie URE w końcowym rozrachunku wzrost cen gazu zostanie zneutralizowany spadkiem opłat dystrybucyjnych. W efekcie łączne płatności za gaz dla odbiorców w gospodarstwach domowych, dla średnich poziomów zużycia w kraju, pozostaną na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.

"Mimo że ceny gazu w taryfie na 2019 r. wzrastają to i tak będą one niższe o ok. 11 proc. niż w 2015 r." - podkreślił, cytowany w komunikacie, Prezes URE Maciej Bando. Urząd przypomniał, że po 2015 r. kilkukrotnie zatwierdzał bowiem obniżki cen paliwa gazowego.

Jak przypomniał Urząd, o terminie wprowadzenia taryfy w życie decydują przedsiębiorstwa, przy czym najwcześniej nowe ceny mogą zostać wprowadzone po 14, a najpóźniej po 45 dniach od opublikowania decyzji Prezesa URE. Regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa nie będą zwlekać z wprowadzeniem w życie korzystnych dla konsumentów zmian. Obie taryfy zostały zatwierdzone na okres do 31 grudnia 2019 r.

« 1 »

Polecamy

 • A
  25.01.2019 15:09
  @Podajnik. OK, jeżeli nie liczy się kosztów związanych z emisją spalin z węgla (ekologiczne, zdrowotne, itp). Wszystko kosztuje a utracone zdrowie szczególnie.
  doceń 0
 • Podajnik
  25.01.2019 15:57
  Tylko źle spalany węgiel w kotłach zasypowych emituje niedopalone cząstki stałe w procesie zaduszania węgla. W kotłach na ekogroszek dym jest przezroczysty i prawie niezauważalny a emisja sadzy porównywalna z emisją z gazu. Należy wymieniać kotły z zasypowych na ekogroszkowe. Gaz niestey też emituje CO2 jak wszystkie paliwa kopalne.
  doceń 0
 • Katolik k
  26.01.2019 06:27
  Gaz z USA wg niedawnych zapwnien PGNiG mial byc tanszy.Co sie stalo?
  doceń 0
 • księgowy
  26.01.2019 09:04
  Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan, który jest paliwem w 100% możliwym do odzyskania (recyrkulacja, można go syntetyzować).

  W technologii Power-to-Gas na wejściu mamy wodę i dwutlenek węgla przy dodaniu energii i odpowiednich reakcji otrzymujemy na wyjściu tlen i metan.
  W lecie mając nadwyżkę energii (solary, itd.) można produkować gaz, a zimą z niego korzystać (tak robią przemysłowo np. Niemcy) - potrzeba "tylko" magazynów tego gazu.
  W Polsce już w I połowie 2015 roku PGE oficjalnie przystąpiło do realizacji projektu Power-to-Gas.

  Na świecie Power-to-Gas to jeden z głównych czynników obniżających cenę gazu.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama