Nowy numer 41/2019 Archiwum

Twarde lądowanie zamiast miękkiego wyjścia?

Polski rząd szykuje przepisy i pieniądze na twardy brexit. Biznes domaga się kampanii informacyjnej - informuje w piątek "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w dzienniku, gdy brytyjski parlament odrzucił umowę o rozwodzie UE z Wielką Brytanią, realny stał się tzw. "twardy brexit, czyli wyjście bez żadnych ustaleń". Na razie pewna jest tylko data wyjścia: 30 marca 2019 r.

"Nie ma porozumienia na poziomie całej Unii, ale rządy poszczególnych państw już szykują się prawnie i organizacyjnie na wypadek, gdyby doszło do wyjścia bez umowy. Jak dowiedziała się +Rzeczpospolita+, przygotowuje się też rząd w Polsce" - czytamy.

Rząd zapewnił już 1 mld 50 mln zł rezerwy w budżecie na 2019 r. na cele brexitu. W rozmowie z "Rz" rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek podkreśla, że jest przeznaczona głównie na ewentualne zwiększenie polskiej składki do budżetu Unii.

Z kolei wiceminister przedsiębiorczości Marcin Ociepa zapowiedział w czwartek przygotowanie ustawy chroniącej przed skutkami brexitu brytyjskie przedsiębiorstwa w Polsce. Jak podkreśla, "chcemy też udzielić wsparcia finansowego małym i średnim firmom, które w związku z brexitem będą musiały przejść restrukturyzację. "Na razie rząd analizuje jednak ten pomysł pod kątem dopuszczalności pomocy publicznej" - dodał.

« 1 »

Zobacz także

  • wujek_Olek
    25.01.2019 10:29
    wujek_Olek
    Głównym problemem jest granica okupowanej przez UK Irlandii Północnej z IRL. Anglikańscy okupanci w Irlandii Północnej, tzw. unioniści, nie zgodzą sie na wcielenie tej okupowanej części do IRL, co by problem rozwiązało, ale też zakończyło ich dominację. Stary problem, libido dominandi, nic nowego pod słońcem.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL