Zmarł chłopiec z zespołem Downa, który przeżył własną aborcję

Historia jego narodzin wstrząsnęła Niemcami. Urodził się podczas nieudanej próby aborcji. Choć nie dawano mu szans, przeżył 21 lat.

Prasa ochrzciła go mianem Oldenburg Baby (od miasta w którym się urodził). Naprawdę miał na imię Tim. Urodził się 6 lipca 1997 r. po podaniu jego matce środków, które miały wywołać przedwczesny poród i - w konsekwencji - śmierć dziecka, u którego stwierdzono wcześniej zespół Downa. Tim przeżył. Dziewięć godzin bez pomocy walczył o życie. Dopiero potem personel szpitala udzielił mu pomocy. Tim została adoptowany przez małżeństwo, które miał dwóch biologicznych synów, a potem - prócz Tima - przygarnęło jeszcze dwie dziewczynki z zespołem Downa. Tymczasem biologiczni rodzice w 1998 r. wytoczyli szpitalowi proces, twierdząc, że nie uprzedzono ich, że dziecko na skutek aborcji może urodzić się żywe.

Tim miał problemy z płucami, nie chodził, wykazywał cechy autystyczne. Dzięki hojności ofiarodawców poddawano go intensywnej rehabilitacji, m.in. delfinoterapii. Gdy miał 11 lat ogłoszono, że potrafi poruszać się o własnych siłach.

Tim zmarł 4 stycznia na skutek infekcji płuc.

Nie był jedynym człowiekiem, który urodził się podczas próby jego zabicia. Przeczytaj też:

« 1 »

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.