Nowy numer 13/2024 Archiwum

Będzie się działo

Zapewne pod koniec roku okaże się, że większość poniższych „przepowiedni” noworocznych bardziej lub mniej odbiega od realiów. Niezrażeni tym faktem, jak co roku oddajemy się ulubionemu zajęciu: mówieniu, „jak nam się wydaje”, że będzie wyglądał nowy Anno Domini w świecie.

Mimo wszystko nie jest to wyłącznie wróżenie z fusów. Nie wierzymy wprawdzie w żadną „konieczność dziejową”, ale też nie ignorujemy pewnej logiki zdarzeń, która pozwala określić, jaki rozwój wypadków wydaje się najbardziej prawdopodobny. Mamy do wyboru dwie opcje: albo oddać się całkowitej fantazji i nakreślić zupełnie nieprawdopodobny rozwój wypadków w 2019 r., albo spróbować, opierając się na tym, co wiemy, przedstawić efekt obecnego stanu rzeczy. Wybieram to drugie, choć z domieszką paru odważnych fantazji. I z wiarą nie w „konieczność dziejową”, ale w Pana dziejów, który ma moc odwrócić największą „dziejową konieczność”.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny