Nowy numer 11/2024 Archiwum

Polska udzieliła azylu Silje Garmo!

Polski MSZ_RP uwzględnił odwołanie prawników Ordo Iuris i udzielił Silje Garmo i jej małej córeczce Eirze azylu z powodu naruszenia jej praw i wolności przez Barnevernet w Królestwie Norwegii - napisał na Twitterze mec. Bartosz Lewandowski z instytutu Ordo Iuris.

- Tym aktem Polska potwierdziła, że ochrona rodziny wymaga zdecydowanej reakcji międzynarodowej - dodał. Stanowisko MSZ wymaga jeszcze formalnego potwierdzenia przez odpowiedni akt Urzędu ds. Cudzoziemców.

Silje Garmo z 8-miesięczną wówczas córeczką uciekła do Polski w obawie przed odebraniem jej dziecka przez norweski urząd ds. dzieci (Barnevernet). Powodem interwencji urzędu był zarzucany matce „zespół przewlekłego zmęczenia” oraz nadużywanie paracetamolu. Wsparcia dla kobiety udzieliły tysiące Polaków, którzy podpisali petycję w tej sprawie. Losem Norweżki zainteresowały się liczne polskie i zagraniczne media.

W styczniu polski Urząd ds. Cudzoziemców formalnie uznał, że chronione prawem międzynarodowym życie rodzinne jest w tej sprawie zagrożone oraz „istnieją obiektywne przesłanki, aby zakładać, iż udzielenie azylu pani Silje Garmo oraz jej małoletniej córce Eira Garmo jest niezbędne dla zapewnienia ww. cudzoziemcom ochrony”.  Mimo to, w lipcu polski MSZ odmówił Garmo i jej córce azylu. Jak podał wówczas instytut Ordo Iuris, urzędnicy resortu dyplomacji w dokumentach wskazywali na to, że „Polska zainteresowana jest tworzeniem nowych tras przesyłu gazu ziemnego z norweskiego wybrzeża, zwiększeniem importu norweskiego gazu …”. Jako argument przeciwko udzieleniu azylowej ochrony matce i dziecku padło stwierdzenie: „Na norweskim rynku obecne są polskie firmy. Spółki PGNIG Upstream International oraz LOTOS Exploration & Production Norge od kilku lat działają na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i zwiększają swoją aktywność poprzez zakupy kolejnych udziałów w polach i udział w rundach licencyjnych”. Wskazano także na fakt, że Polska jest zaliczana przez Norwegię do „najważniejszych partnerów”, a przyjęta przez rząd norweski "Strategia współpracy z Polską” zakłada wzmocnienie współpracy polsko-norweskiej „także poprzez Mechanizmy Finansowe EOG i Norweskie”.

Kontekstem sprawy jest krytyczny wobec norweskiego systemu Barnevernet raport, który w tym roku przyjęło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał natomiast, że norweski system pieczy zastępczej dopuszcza się naruszeń międzynarodowych gwarancji życia rodzinnego (art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). Raport Ordo Iuris na temat Barnevernet prezentowano we wrześniu podczas konferencji OBWE w Warszawie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze