Nowy numer 50/2018 Archiwum

Krajobraz poza czasem

W pokaźnej już bibliotece wydawnictw traktujących o Kresach książka Agnieszki Rybak i Anny Smółki „Wieża Eiffla nad Piną” zajmuje miejsce ważne. Rekonstruując przeszłość kilku miejsc w województwach wschodnich II Rzeczypospolitej, opowiada o sile polskich marzeń, które tam stawały się rzeczywistością.

Idąc śladami przedwojennych tekstów prasowych, wspomnień i archiwaliów, autorki piszą o ludziach, ale i o wysiłku państwa, niezbyt przecież bogatego, próbującego na nowo zagospodarować ziemie odziedziczone w kształcie, jaki nadała im zaborcza administracja. Odwiedzamy Wilno, aby z Witoldem Hulewiczem uczestniczyć w budowie nowoczesnego studia radiowego. Poznajemy uroki plażowego deptaka w Zaleszczykach, tworzonego z myślą o tym, aby miejscowość nad Dniestrem stała się kurortem równie znanym jak Zakopane czy Krynica. Widzimy, jak zmieniają się Pińsk oraz Brześć nad Bugiem na Polesiu. W tym pierwszym tworzone są zręby przemysłu stoczniowego marynarki wojennej, drugie z miasta garnizonowego na krańcach carskiego imperium staje się nowoczesnym centrum województwa poleskiego.

Dostępne jest 41% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji