Nowy numer 17/2024 Archiwum

Apostoł Indii

Zmarli ożywają, chorzy wracają do zdrowia, a figury pogańskich bożków rozpadają się. Ten obraz nie przedstawia żadnego konkretnego wydarzenia, tylko jest alegorią misyjnej działalności św. Franciszka Ksawerego.

Francisco Jasso Azpilicueta Atondo y Aznarez, señor de Javier, znany jako Franciszek Ksawery, był najbliższym współpracownikiem św. Ignacego, założyciela jezuitów. Wsławił się jako misjonarz Dalekiego Wschodu. Ewangelizował mieszkańców Indii, Chin i Japonii. Był bardzo skuteczny, m.in. dlatego, że potrafił dostosowywać metody ewangelizacji do lokalnej kultury i obyczajów. Nazywano go nawet apostołem Indii. Mówi się, że od czasów św. Pawła nikt nie nawrócił tylu ludzi co on. Szacuje się, że osobiście ochrzcił 30 tysięcy osób.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy