Nowy numer 22/2020 Archiwum

Zalewska: Szkoła musi wychowywać zgodnie z wolą rodziców

Szkoła musi wychowywać zgodnie z tym, jak to wychowanie widzą rodzice - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w sobotę podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Rad Rodziców.

Minister Zalewska przypomniała, że "system edukacji został stworzony dla dziecka", dlatego zadaniem szkoły jest nie tylko nauczanie, ale również wychowanie. "Szkoła musi wychowywać zgodnie z tym, jak to wychowanie widzą rodzice. Dlatego od początku konstruowania nowego prawa oświatowego jesteśmy nie tylko z nauczycielami, ale i rodzicami. Chcemy, aby rodzice byli partnerami w podejmowaniu decyzji (dotyczących nauczania i wychowania - PAP)" - podkreśliła szefowa resortu edukacji. Dodała, że w szkole jest wiele spraw, które muszą być uzgadniane razem z rodzicami. "Świat się zmienia. Co roku do szkół przychodzą inne dzieci, dlatego też musimy zmieniać system edukacji" - wskazała.

Prezes Fundacji "Rodzice Szkole" Wojciech Starzyński powiedział, że "nie da się zbudować szkoły na miarę XXI w., bez aktywnego udziału w jej życiu uczniów, nauczycieli i oczywiście rodziców". Pozytywnie ocenił działania resortu polegające na włączeniu rodziców w budowę systemu edukacji. "Jest to wyraźnie widoczna zamiana polityki oświatowej ministerstwa edukacji narodowej i obecnego rządu. Tak sprzyjającej atmosfery umożliwiającej wprowadzenie rodziców do szkół, pozwalającej na oddziaływanie rodziców na życie szkolne, dającej możliwość wpływania na programy wychowawcze, nie było w ciągu ostatnich 30 lat" - podkreślił Starzyński.

Celem konferencji zorganizowanej przez Fundację "Rodzice Szkole" jest m.in. upowszechnienie wiedzy dotyczącej działalności rad rodziców z szczególnym zwróceniem uwagi na gospodarkę finansową rad rodziców, tworzenie programów wychowawczo-profilaktycznych szkół oraz współpracę wszystkich uczestników życia szkolnego.

Rada rodziców jest organem szkoły niezależnym od dyrektora szkoły i rady pedagogicznej, który reprezentuje ogół rodziców uczniów danej szkoły. Rada jest obowiązkowo wyłaniana spośród rodziców w każdej szkole dla dzieci i młodzieży, wyjątkiem szkół przyszpitalnych i sanatoryjnych.

Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły. Do kompetencji rady rodziców należy m.in. uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły, opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły oraz opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin. Fundusze mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców.

« 1 »
 • E.
  25.11.2018 00:51
  Przez takie opinie, jak ta wygłoszona przez panią minister, niedługo szkoła stanie się polem walki światopoglądowej - bo tyle poglądów, ile rodziców. Znam przypadek, że matka licealisty wyraziła oburzenie, że zmuszamy do czytania tak brutalnej książki, jak "Zbrodnia i kara". A dodam coś jeszcze - w mojej szkole większość uczniów nie chodzi na religię, jakie z tego faktu wyciągnąć mamy konsekwencje, skoro konserwatyści często mówią: mniejszość nie może dyktować woli większości. Ot, taka to "nowoczesna edukacja"...
 • PNick
  25.11.2018 02:04
  ta kobieta - minister z klucza partyjnego jak za PZPR - nie ma pojęcia o realiach szkoły, to jest pierwsza w kolejce do natychmiastowej dymisji, całkowicie odrealniona. A nauczyciel nadal zarabia mniej niż ochroniarz w Bierdonce
  doceń 5
 • InnY
  25.11.2018 10:00
  Niestety Zalewska sie pomyliła co do swojego powołania. Ponieważ szkoła na pewno nie ma uczyć z wolą rodziców tylko kształcić we wszystkich kierunkach zarówno dzieci z rodzin niewierzących jak i rzymskokatolickie prawosławne, protestanckie również islamskie. I Ma obowiazek zapewnić takich nauczycieli/katechetów aby to było możliwe, a nie pakować wszystkich na lekcje religii rzymskokatolickiej.!!!! Ponieważ w niewielu szkołach na dzień dzisiejszy jest również etyka zamiast religii. Ma zapewnić zróznicowaną(dostosować) wiedzę na każdym poziomie zarówno seksualnym, nauk ścisłych, filologicznych itp. A nie nie będziemy w 5 klasie mówic o sexie. o rozwoju człowieka. Bo przecież jest jedna prawda BÓG stworzył - koniec kropka. Co nie. i można by tak wymieniać
 • TOMASZ
  25.11.2018 20:48
  Niestety założenia nie przekładają się na prawne rozwiązania 😥
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama