Nowy numer 11/2024 Archiwum

Jaki jest wolności smak

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zespół Kombi przygotował specjalny klip.

Jubileuszowy teledysk powstał do piosenki „Jaki jest wolności smak”, z tekstem Marka Dutkiewicza i muzyką Sławomira Łosowskiego, lidera oryginalnego Kombi (przez jedno „i”). Animacja przygotowana przez dr. Filipa Ignatowicza z ASP w Gdańsku w 3 minutach i 21 sekundach ukazuje sto ostatnich lat polskiej historii. Na ekranie pojawiają się m.in. Józef Piłsudski czy Jan Paweł II, jest obrona Westerplatte, powojenna odbudowa Polski czy sceny ilustrujące solidarnościowy zryw.

– Od zawsze mam poczucie wdzięczności dla poprzednich pokoleń rodaków za dzisiejszą Polskę – mówi Sławek Łosowski, lider Kombi. – Zarówno dla tych, którzy w walce oddali swoje życie za nią, jak i tych, którzy skazani na poniewierkę i życie w nędzy, nosili w sercu marzenie o wolnej Ojczyźnie. Czuję się zobowiązany do pamięci o nich. Dlatego dzisiaj, w niepodległej Polsce, gdy w pełni korzystam z wolności i nikt mi nie mówi, jak mam żyć i co mam grać, wyrażam muzyką swoją radość z niepodległości.

Tekst Marka Dutkiewicza mówi o tym, że walka o wolność jest sprawą honoru, bo nie da się żyć na kolanach. W warstwie muzycznej, obok charakterystycznych dla Kombi syntezatorów i sampli, pojawiają się m.in. także orkiestrowe kotły timpani i dzwony. Dla uzyskania dźwięków prawdziwych dzwonów Łosowski zagrał na zabytkowym carillonie z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

KOMBI – Jaki jest wolności smak (Official video) | 2018
Kombi

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego