Nowy numer 46/2018 Archiwum

Płynne złoto

Miód od dawna jest cenionym produktem naturalnym. Jakie są jego właściwości i jak go używać, aby nie zaszkodził?

Miód dzięki swoim właściwościom korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dzięki badaniom prowadzonym w wielu zakresach wciąż odkrywane są coraz to nowe jego właściwości. Powstaje w wyniku przetworzenia nektaru roślin miododajnych lub wydzielin innych owadów (znajdujących się na drzewach liściastych bądź iglastych). Stąd możemy spotkać miody kwiatowe, spadziowe i mieszane. Magazynowany jest w woskowych plastrach w ulach, gdzie dojrzewa. W zależności od tego, z jakich roślin jest pozyskiwany, przybiera różne kolory (od jasnożółtego po ciemnobrązowy) i różną konsystencję (może być w postaci płynnej lub kremowej). Można też spotkać miody, które z czasem ulegają krystalizacji, co nie oznacza, że tracą swoją wartość odżywczą. Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętych naczyniach, najlepiej w ciemnych, chłodnych pomieszczeniach. Miód ma długi okres ważności, ale najlepiej zużyć go w czasie od roku do trzech lat po zbiorze.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy