Nowy numer 21/2020 Archiwum

Jerzy U. skazany za publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej

Prokuratura Krajowa informuje:

Wyrokiem z 10 października 2018 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uznał Jerzego U. za winnego popełnienia zarzuconego mu występku z art. 196 kodeksu karnego. Polegał on na publicznym znieważeniu w dniach 17-23 sierpnia 2012 roku przedmiotu czci religijnej i obrażeniu uczuć religijnych określonych osób fizycznych - (...), poprzez spowodowanie opublikowania na pierwszej stronie numeru 34 (1143) Tygodnika NIE wpisanego w znak zakazu karykaturalnego wizerunku nawiązującego do wizerunku Jezusa Chrystusa i związanego z nim kultu Najświętszego Serca Jezusowego.

Wyrokiem tym Sąd wymierzył Jerzemu U. karę grzywny w wymiarze 80 stawek dziennych po 1.500 zł każda stawka - 120 tysięcy złotych. Sąd obciążył także skazanego Jerzego U. kosztami postępowania i opłatą.

Z uwagi na znaczącą rozbieżność pomiędzy karą orzeczoną przez Sąd, a karą wnioskowaną przez prokuratora obecnego na rozprawie, sporządzona została zapowiedź apelacji w zakresie rozstrzygnięcia o karze i innych konsekwencjach prawnych czynu zarzucanego Jerzemu U.

« 1 »
 • Toto
  16.10.2018 16:22
  Towarzysz Dremor jak zawsze w formie. Dziękujemy, ku chwale proletariatu.
  doceń 12
 • Gość
  16.10.2018 16:41
  Czemu w tak oczywistej sprawie posługujemy się skrótami? Może jeszcze napiszmy: Jerzy U., naczelny tygodnika NIE....
 • CatalinaIsland
  16.10.2018 23:50
  @Dremor, a co to za paraintelektualne wykwity i co to za wypisywanie głupstw - kompromitujących. Wyrok i sprawa nie dotyczy postępowania w zgodzie z jakąkolwiek wiarą, dotyczy zupełnej innej sfery. Tu nie ma mowy o przymusie postępowania określanego przekonaniami religijnymi tylko jest mowa o abstrakcyjnym znanym jeszcze prawa rzymskiego i powszechnie znanym w systemie prawa pojęciu obrazy, które ma wiele przedmiotowych zakresów związanych z ochroną wizerunku, dóbr, czci, przekonań itd... Przymus państwowy tak samo chroni cześć matki Kowalskiego, jak i jego dobre imię i jego przekonania, jak i imię Kościoła czy wiarę jego członków. Obraza jest zniewagą a co ma do tego przymus państwowy? Sankcja i jej wykonanie są opatrzone przymusem państwa, chyba nie chciałbyś inaczej?
 • Tadf2000
  17.10.2018 03:24
  Uwazam ze Polska jest jedynym krajem na swiecie ktora to ochrania przestepcow przed lub po wyroku stosuje sie ogolna dla wszystkich przestepcow ochrone nie podajac pelnego imienia i nazwiska oraz zaslaniajac twarz czarna opaska dochodzi do takiego apsurdu ze policja sciga listem gonczym bandyte i ten w prasie ma zaslonieta twarz to panstwo jest chore do szpiku kosci porownujac Polske do USA to Polska jawi sie krajem mafijnym
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama