Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Szef MSZ: Polska jest głównym państwem, które "ciągnie" UE do góry

Polska rozwija się gospodarczo najszybciej w UE; podnosimy poziom Wspólnoty w świecie, a przeciwko nam są nieefektywne gospodarki; jesteśmy głównym państwem, które teraz "ciągnie" całą Unię do góry - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz wziął w piątek udział w debacie "Polska w świecie kryzysów", zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego.

W trakcie swojego wystąpienia szef MSZ nawiązał do dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej. Przypomniał, że Polska opowiada się przeciwko Unii "wielu prędkości" oraz za liberalną demokracją parlamentarną.

"Jesteśmy za demokracją w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Demokracja to są rządy ludu, czyli demokracja, w której rządzą przedstawiciele społeczeństwa wybrani w wyborach, czyli w formie parlamentu" - powiedział.

Dodał, że "ma wrażenie", iż część elit europejskich rozumie ten termin inaczej - "że demokracja to jest taki ustrój, gdzie obywatele wybierają władze, które odpowiadają tym elitom" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych podkreślił też, że Polska opowiada się za liberalizmem gospodarczym, sprzeciwiając się jednocześnie protekcjonizmowi państw członkowskich.

Przypomniał, że Polska rozwija się obecnie z prędkością 5 proc. PKB, co według niego stanowi najszybsze tempo wzrostu w całej Unii Europejskiej.

"Przyczyniamy się do rozwoju UE. Rozwijamy się z prędkością 5 proc (PKB); najwięcej w UE (...) Podnosimy poziom Unii w świecie, a przeciwko nam są te nieefektywne gospodarki, które się nie rozwijają. Zamiast reformować swoje społeczeństwa, to się wprowadza protekcjonizm, czym się ciągnie w dół cały projekt europejski" - powiedział Czaputowicz.

"My jesteśmy tym głównym państwem, które teraz ciągnie całą Unię do góry" - oświadczył.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama