Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trwa "Stadion Młodych"

Wielkie spotkanie modlitewne z udziałem 40 tys. młodych ludzi odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wydarzenie pod hasłem „Stadion Młodych: włącz pełnię wiary” zaplanowane jest jako dwunastogodzinne rekolekcje w łączności z odbywającym się w Rzymie synodem biskupów poświęconym młodzieży. W programie modlitwa, konferencje, świadectwa oraz koncerty i pokazy artystyczne.

– Chcemy łączyć się duchowo z synodem i modlić się w jego intencji – mówi ks. Rafał Jarosiewicz, organizator wydarzenia. – Stadion Młodych to będzie największe spotkanie młodych, odbywające się w czasie tego synodu w Europie, a może i na świecie. Dedykowane jest ono tym, którzy gdzieś na drogach swego życia zgubili Boga, jak i tym, którzy Go znają, ale potrzebują umocnienia i chcą iść dalej – zaznacza.

– Spotykamy się na największym obiekcie w kraju, na PGE Narodowym. Scena będzie mieć formę wyrastającego z ziemi krzyża. To też pewien symbol – młodzi Polacy zbierają się przy krzyżu w stulecie niepodległości – dodaje.

Ks. Jarosiewicz ma nadzieję, że podczas spotkania uda się nawiązać połączenie z papieżem Franciszkiem poprzez specjalny telemost.

Organizatorzy informują, że dotychczas zgłosiło się ok 40 tys. uczestników z całej Polski. To głównie młodzi ludzie od 13 roku życia. Ok. połowa to zgłoszenia indywidualne, jest bardzo dużo grup zorganizowanych, m.in. przez katechetów. Zapowiedziały się również rodziny z dziećmi. Zgłoszenia wciąż napływają. Bilety będzie można nabywać również jutro.

Stadion Młodych rozpocznie się w samo południe spektakularnym wydarzeniem: grupa 20 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń wjedzie na płytę stadionu na motorach wwożąc oryginalną, słynącą łaskami Pietę z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej, gdzie odbywają się diecezjalne spotkania młodych. Rozpoczęte w ten sposób spotkanie potrwa aż do północy.

Program realizowany będzie w kilku strefach. Zasadnicze jego elementy przewidziane są na scenie głównej na płycie stadionu. Uczestnicy wysłuchają 5 konferencji: Marcina Jakimowicza, Mady Plucner, abp. Grzegorza Rysia, Marcina Zielińskiego oraz Andrzeja Sowy „Koguta”. Wystąpią muzycy: TGD, Wyrwani z Niewoli, ks. Kuba Bartczak, Bęsiu, Gospel Rain, Chór dla Jezusa, Exodus15, Muode Koty czy Full Power Spirit.

O godz. 19 odprawiona zostanie Eucharystia, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup koszalińsko–kołobrzeski Edward Dajczak. Uczestnicy będą też mogli modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 oraz wziąć udział w adoracji i w modlitwie uwielbienia.

Przewidziane są też świadectwa oraz wyjątkowy spektakl rysowania piaskiem, połączony z muzyką.

Oprócz sceny głównej zorganizowana zostanie również tzw. Strefa Słowa – druga scena w galerii stadionu. Tam przez cały czas spotkania głoszone będą krótkie konferencje i świadectwa. Posłuchać będzie można m.in. o. Jose Maniparambila, ks. Dominika Chmielewskiego, Patrycji Hurlak, Henryka Krzoska, Adama Woronowicza, ks. dr. Tomasza Bielińskiego, Dominiki Figurskiej, ks. dr. hab. Piotra Kieniewicza, Marii Śpikowskiej (córki „Litzy”), ks. dr. hab. Tomasza Szałandy, Antoniego Tompolskiego, Hanny Honisz, Krzysztofa Gawrysiaka, s. Anny Marii Pudełko i ks. Michała Misiaka.

Tych i innych jeszcze gości Stadionu Młodych spotkać będzie można również w dwóch tzw. „Strefach Inspiracji”, zorganizowanych na płycie stadionu oraz na trybunie. Będzie tam można zadać im indywidualne pytania i porozmawiać.

Jak zapowiadają organizatorzy, każdy uczestnik otrzyma „Niecodziennik” - gazetkę, gdzie znajdzie się m.in. szczegółowy program konferencji w Strefie Słowa oraz wizyt prelegentów w Strefach Inspiracji.

Na PGE Narodowym będzie również specjalne miejsce, w którym odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu oraz miejsca wyznaczone na sakrament pokuty i pojednania. Jak podkreśla ks. Jarosiewicz, spowiadać będzie stu kapłanów – na stulecie niepodległości.

Podczas Stadionu Młodych będzie można również oddać krew lub zapisać się do bazy dawców szpiku. W wyznaczonych miejscach stanie krwiobus – mobilny punkt poboru krwi oraz stoisko Fundacji DKMS.

O północy organizatorzy przewidują specjalne zakończenie z niespodzianką dla wszystkich uczestników!

Całość spotkania transmitowana będzie na stronie www.dobremedia.org.

Organizatorem spotkania jest Fundacja „SMS z Nieba”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy