Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przez rozum do serca

W odnalezionym „Kazaniu na Areopagu” Karol Wojtyła mówi o najważniejszych prawdach naszej wiary i krok po kroku je objaśnia. Robi to w sposób bardzo logiczny i przejrzysty, trafiając najpierw do rozumu, a dopiero potem do serca.

Nieznane pisma Karola Wojtyły? Wydawać by się mogło, że przed kanonizacją wszystko, co napisał Jan Paweł II, zostało gruntownie przebadane i nie czeka nas tu już żadna większa niespodzianka. A tymczasem Wydawnictwo Literackie taką właśnie niespodziankę dla nas przygotowało. „Kazanie na Areopagu”, które właśnie pojawiło się na rynku księgarskim, to nie żadne kompilacje starych tekstów ani zestawienie fiszek po zmarłym papieżu, tylko oryginalna, przemyślana, skończona całość. Znajdujemy w niej wprawdzie wiele myśli, które pojawią się później w innych tekstach i wypowiedziach Jana Pawła II, jednak tutaj mamy do czynienia z taką ich kondensacją i uporządkowaniem, że nie sposób przejść obok „Kazania na Areopagu” obojętnie. Przeciwnie, wypadałoby je nawet potraktować jako tekst programowy. Ks. dr hab. Robert J. Woźniak, autor wprowadzenia teologicznego do książki, twierdzi wręcz, że „mamy tu do czynienia z jednym z najważniejszych dzieł biskupa z Krakowa”.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego