Nowy numer 22/2020 Archiwum

Gowin: Studentów czekają wyższe wymagania na egzaminach

Pytany o to, co się zmieni dla studentów po reformach uczelni, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powiedział, że m.in. czekają ich wyższe wymogi na egzaminach. Wyraził nadzieję, że uczelnie wyśrubują poziom wymagań.

Podpisana 1 sierpnia przez prezydenta ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 czy Konstytucja dla Nauki) w systemowy sposób reguluje nowe zasady działania uczelni i instytucji naukowych. W nowych przepisach m.in. kładzie się nacisk na to, by uczelnie podnosiły poziom badań naukowych i kształcenia. Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

W czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany był w TVP Info, co zmieni się dla studentów po wejściu w życie ustawy. Minister powiedział, że ich prawa będą lepiej chronione, a ich reprezentanci będą zasiadać we wszystkich gremiach uczelni.

"No i wreszcie studentów czekają wyższe wymagania na egzaminach. To coś, co jest bardzo potrzebne" powiedział Gowin. I dodał: "Na studia przychodzi się po to, by naładować akumulatory wiedzy, umiejętności niezbędnych przez całe życie. Niestety w poprzednich latach na skutek źle pojętego, nadmiernego umasowienia studiów, poziom wymagań na studiach został obniżony".

"Bardzo bym chciał, żeby za rok podczas sesji egzaminacyjnej okazało się, że te wymogi są wyśrubowane. Będzie to z korzyścią dla młodych ludzi" - skomentował minister.

"Musimy wreszcie skończyć z czymś, co jest ogromnym dramatem Polski: że co roku duża część najzdolniejszych maturzystów wyjeżdża studiować na bardzo dobrych, często najlepszych uczelniach świata. Oni powinni być przyszłą elitą narodową, tymczasem bezpowrotnie ich tracimy. Kiedy będziemy mieć równie dobre uczelnie jak we Francji, w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii, ci młodzi Polacy będą pozostawać w kraju" - powiedział minister.

Jarosław Gowin proszony był o komentarz, jak odnosi się to tego, że środowisko akademickie domaga się podwyżek. "To w pełni uzasadnione oczekiwanie. Na uczelniach zarabia się niestety zawstydzająco mało" - powiedział.

Zapowiedział, że proces podnoszenia zarobków będzie rozłożony na trzy lata - począwszy od 2019 r. Dodał jednak, że szczegóły dotyczące tych podwyżek przedstawi 30 września podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami środowiska akademickiego.

« 1 »
 • mee...
  14.09.2018 13:18
  Gowin na wymiane kadr nie pojdzie, bo musialby i siebie wymienic...caly sytem magdalenkowy jest do wymiany...opcja zero.
  doceń 5
 • Beznazwy
  15.09.2018 10:37
  Mam nadzieję że mówi o szkolnictwie publicznym.
  doceń 0
 • M_X
  15.09.2018 11:31
  Ta reforma to katastrofa! Na uczelniach wymagania jak w instytutach, nauczyciele oceniani są za włącznie za publikacje (lista A), granty, patenty i wdrożenia. Dydaktyka jest nieważna! Podwyżki mają być po zwolnieniach niektórych (?) pracowników. Za reformą nie idą żadne pieniądze. Likwidowane są wydziały, powstają dyscypliny, ale jak ma to funkcjonować, nikt nie wie. Przede wszystkim nauka nie jest dobrze finansowana. A nauczyciel akademicki, który poszedł na urlop został ukarany finansowo, bo pozbawiono go za ten czas praw autorskich. A przede wszystkim na urlopach pisze się artykuły naukowe czy książki, bo w trakcie roku akademickiego nie ma na to czasu!
  doceń 4
 • andrewss515
  10.02.2019 11:25
  polecam komentarze pod https:/*/www.youtube.com/watch?v=uw2NtAJwikY
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama