Nowy numer 38/2018 Archiwum

Kościół nie uratuje się sam

O kryzysie Kościoła, atakach liberałów i postawie katolików wobec tych zjawisk mówi dr Michał Łuczewski.

Bogumił Łoziński: Prawie pół wieku temu Joseph Ratzinger przepowiadał kryzys Kościoła, który drastycznie ograniczy liczbę wiernych i jego wpływy. Ta zapowiedź spełnia się obecnie?

Michał Łuczewski: Kryzys Kościoła trwa od dwóch tysięcy lat i w tym sensie zapowiedź ta zawsze jest aktualna. Sekularyzacja rozpoczęła się od zdrady pierwszych apostołów: Judasza i Piotra. Jak patrzymy na dzieje Kościoła, to cudem – cudem Ducha Świętego – jest, że on w ogóle przetrwał.

Jednak środowiska liberalne z satysfakcją wieszczą, że obecny kryzys doprowadzi do upadku Kościoła.

Zawsze się zastanawiam, dlaczego liberałom tak bardzo zależy, aby Kościoła nie było. Przecież mógłby współpracować z liberalizmem w najważniejszych sprawach.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji