Nowy numer 13/2024 Archiwum

Grecka tragedia

Pożary w Grecji pochłonęły dziesiątki ofiar. I resztki energii z ledwo dyszącej gospodarki. Czy skala pożogi to na pewno efekt tylko rekordowych upałów?

Poniedziałek 23 lipca. Warunki pogodowe tego dnia są idealne dla wybuchu pożaru i szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Temperatura dochodzi do 38 st. Celsjusza w cieniu. Dodatkowo wieje silny, porywisty wiatr o sile 6–9 w skali Beauforta i szybkości 100–120 km/h. W ciągu niespełna dwóch godzin od pojawienia się ognia spalone są setki domów, samochodów… dziesiątki ludzi. Większość ofiar to osoby, które z powodu pożarów zostały uwięzione w swoich domach lub samochodach; pozostali toną w morzu, uciekając przed płomieniami. Ginie także dwoje Polaków – łódź, na której matka z synem ewakuowali się z hotelu, idzie na dno. W chwili oddawania do druku tego numeru GN oficjalne dane mówiły o 91 ofiarach, ale około 150 osób uznawano ciągle za zaginione. Wśród nich mogą być zarówno ciągle niezidentyfikowani, pozostający i nierozpoznani w szpitalach, jak i – niestety – kolejne ofiary śmiertelne. Prasa grecka codziennie donosi o kolejnych tragicznych odkryciach. Starszy mężczyzna zgłosił się do telewizji, szukał swoich dwóch wnuczek. Po czterech dniach okazało się, że były z matką w jednym z płonących domów. Nie zdążyły się uratować… Jeden ze strażaków przez dwa dni ratował innych, po czym okazało się, że nie był w stanie uratować własnej córki – nie wiedział, że przebywała w tym czasie w jednym z płonących domów. Nie przeżyła. Podobnych historii są dziesiątki.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny