Reklama

    Nowy numer 3/2021 Archiwum

Więzienia św. Pawła

Zachęcam was ja, więzień w Panu – napisał św. Paweł do chrześcijan w Efezie, wspólnoty założonej przez siebie w stolicy rzymskiej prowincji Azja. Drugi raz w tym liście pisze o sobie „więzień”. I nie jest to metafora, ale realne położenie.

We wszystkich listach o Pawle jako więźniu mowa jest 11 razy. Badacze działalności Apostoła Narodów mówią o jego pięcio-, a nawet sześciokrotnym pobycie w więzieniach. Pierwsze aresztowanie miało miejsce w Macedonii, podczas drugiej podróży misyjnej. Cudowne uwolnienie z niego opisują obszernie Dzieje Apostolskie. Drugi raz Paweł był uwięziony w Efezie, podczas trzeciej podróży misyjnej. Dzieje Apostolskie nie piszą o tym wprost, ale sytuacja buntu rzemieślników i opuszczenie miasta przez ewangelizatora zakładają wcześniejszy pobyt w więzieniu. Po raz trzeci św. Paweł został aresztowany w Jerozolimie, po zakończeniu trzeciej podróży apostolskiej. Był więziony w twierdzy Antonia, tej samej, w której przed drogą krzyżową więziono Pana Jezusa. Czwarte więzienie to Cezarea Nadmorska w Palestynie. Stamtąd apostoł został przewieziony do Rzymu, do piątego więzienia, które było czymś na kształt aresztu domowego. Jeśli przyjmie się starszą tradycję, opowiadającą o tym, że zwolniony z rzymskiego więzienia św. Paweł udał się do Hiszpanii, to uwięzienie go w Rzymie po powrocie z wyprawy ewangelizacyjnej jest szóstym aresztowaniem. I ten ostatni pobyt zakończył się męczeńską śmiercią za Chrystusa.

Szaweł po widzeniu Chrystusa stracił czasowo wzrok. Niewidomy przebywał w Damaszku. Tam Ananiasz, wyznawca Chrystusa, otrzymał w widzeniu polecenie, by iść i odszukać prześladowcę. Słyszał wiele złego o Szawle, więc wyraził swe obawy i strach. A wtedy Pan powiedział mu: „Idź, bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie moje imię do pogan i królów, i do synów Izraela. I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia”. Święty Paweł swój los więźnia łączył z wielką troską o tych, których ewangelizował, aby „postępowali w sposób godny powołania” i by troszczyli się o jedność. Czytamy o tym w Liście do Efezjan. Paweł, doświadczony misjonarz, pisząc go, był więziony najprawdopodobniej w Rzymie.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.