Nowy numer 2/2021 Archiwum

W piątek najdłuższe od 100 lat zaćmienie księżyca

Będzie widoczne z Polski. O której godzinie obserwować niebo?

Piątkowe zaćmienie księżyca będzie najdłuższym od 100 lat. Potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty. Kosmiczne widowisko rozpocznie się już około 20:30, a cała tarcza księżyca zostanie zasłonięta o godzinie 21:30. Całkowite zaćmienie zakończy się o godzinie 23:13, później jeszcze będzie można oglądać stopniowe "odsłanianie" srebrzystego satelity. Co ciekawe - księżyc nabierze w tym czasie koloru krwistoczerwonego. Jednak nie wszędzie na Ziemi zobaczymy zaćmienie całkowite. Gdzie warunki do obserwacji będą najlepsze? Najdłużej całkowite zaćmienie księżyca będzie można obejrzeć w większości Afryki Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej. W Europie całkowite zaćmienie potrwa krócej niż na wspomnianych wcześniej obszarach.

W Polsce najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju. Kolejna tak doskonała okazja zdarzy się dopiero w 2123 r. 

Czytaj także:

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także