Nowy numer 3/2021 Archiwum

Alpinistyczne "Oscary" wręczą w tym roku w Polsce

Nagroda "Złotego Czekana" była od lat wręczana we francuskim Chamonix. W tym roku gala zostanie zorganizowana w polskim kurorcie górskim. Gdzie?

"Złoty czekan" (fr. Piolets d’Or) to najbardziej prestiżowa nagroda wspinaczkowa na świecie. Jest wręczana od 1991 i śmiało można nazwać ja alpinistycznym Oscarem czy Noblem. Pomysłodawcami było francuskie środowisko ludzi gór: dziennikarze z magazynu górskiego „Montagnes” i członkowie stowarzyszenia Groupe de Haute Montagne. Od ponad 25 lat, co roku w alpejskim kurorcie Chamonix, u stóp najwyższego szczytu Europy - Mont Blanc - "Złotym czekanem" honorowano autorów najwybitniejszego przejścia alpinistycznego w danym roku na świecie. Od kilku lat wręczana jest tez statuetka za całokształt dokonań wspinaczkowych. W skład kapituły nagrody wchodzą najwybitniejsze postaci świata alpinizmu i himalaizmu. 

W tym roku gala wręczenia tej prestiżowej nagrody odbędzie się nie jak dotychczas w Chamonix, ale w Polsce, w Lądku Zdroju. Okazją będzie organizowany w tym kurorcie od lat Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Laureatem nagrody za całokształt dokonań górskich będzie tym razem Andrej Štremfelj. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 września.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także