Nowy numer 28/2018 Archiwum

W Unii zaczynają nas rozumieć

O wysłuchaniu Polski w Brukseli mówi Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Jacek Dziedzina: Wysłuchanie Polski na forum Rady UE okazało się w praktyce przesłuchaniem?

Konrad Szymański: W żadnym wypadku. Rada UE jest miejscem partnerskiej dyskusji i konsultacji stanowisk w celu wypracowania porozumienia. Polska tylko na takich zasadach zgadza się na dyskusję o kontrowersjach, jakie w UE wzbudziła reforma wymiaru sprawiedliwości. Nie ma tu miejsca na przesłuchania ani tłumaczenia się kogokolwiek. I szczerze mówiąc, nikt niczego takiego nie sugeruje, nawet państwa krytyczne wobec Polski. To zniszczyłoby wzajemne zaufanie państw, które jest konieczne w codziennych pracach Rady.

Sama Komisja Europejska oraz – co zastanawiające – bułgarska prezydencja chciały zrobić z tego chyba jednak bardziej przesłuchanie.

Rola Komisji wraz z wysłuchaniem na podstawie art. 7 schodzi na plan dalszy. Teraz ta sprawa jest przedmiotem odpowiedzialności państw członkowskich i to z nimi przede wszystkim rozmawiamy. Nie zauważyłem, by także prezydencja miała jakiekolwiek złe zamiary w tej sprawie. Szczegóły proceduralne były przedmiotem uzgodnień przygotowawczych, tak aby odpowiadały literze traktatów. Udało się ustalić zadowalające reguły.

Jak wyglądało samo wysłuchanie?

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji