Nowy numer 42/2019 Archiwum

Skład reprezentacji Konferencji Episkopatu Polski na synod

Ojciec Święty Franciszek potwierdził wybór reprezentantów Konferencji Episkopatu Polski i ich zastępców na XV zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie. Wybór został dokonany przez polskich biskupów podczas zebrania plenarnego w dniach 13-14 marca 2018 roku.

Reprezentantami Konferencji Episkopatu Polski na Synodzie będą:

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

Bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy warszawsko-praski i przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży

Ponadto Ojciec Święty Franciszek potwierdził również wybór zastępców członków Synodu, w razie gdyby któryś z nich nie mógł być obecny. Zastępcami członków Synodu są:

Bp Damian Bryl, biskup pomocniczy poznański i członek Komisji Wychowania Katolickiego

Bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski i członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży

XV zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie odbędzie się w dniach 3-28 października 2018 r. Synod będzie obradował wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • Romekky
  22.06.2018 14:05
  Boże chroń swój Kościół.
  doceń 18
 • Gość Marek
  24.06.2018 12:20
  Humor dnia, ze strony ekai: "Dzieląc się swoimi osobistymi doświadczeniami pracy z młodymi zauważył, że tego typu ogólnoświatowe zgromadzenie biskupów – jakim jest Synod, będzie pierwszym, w którym weźmie udział."
  doceń 2
 • Gość Marek
  24.06.2018 12:52
  Biskup Ryś (ze strony ekai): "...próbujemy docierać do młodych ludzi i prowadzić ich do doświadczenia Pana Boga..." Doświadczenie Pana Boga... To bardzo poważna sprawa. To pojęcie jest bardzo często używane dzisiaj i wydaje się być bardzo ważne, ale czy wiadomo, co ono znaczy. Czy św. Piotr po cudownym połowie doświadczył Boga? Na pewno Jego działania. Mojżesz, gdy zobaczył krzew gorejący i usłyszał głos? Bez wątpienia. Czy żeby się nawrócić, trzeba jednak koniecznie doświadczyć działania Pana Boga tak bezpośrednio? Oczywiście, że nie. Pan Jezus powiedział: "kto uwierzy", a nie "kto doświadczy". Pan Jezus wyposażył swój Kościół w pełnię środków zbawienia, tymi środkami dysponują przede wszystkim wyświęceni kapłani ("przede wszystkim", gdyż np. chrztu może udzielić każdy). Nawrócenie to decyzja wolnej woli ludzkiej, podjęta dzięki światłu wiary, oświecającego rozum. Wiara to właśnie przyjęcie rozumem prawd objawionych. Rozum przyjmuje je nie jako odkryte przez siebie czy wymyślone, czy doświadczone uczuciowo, ale na podstawie autorytetu Boga objawiającego je. Musi więc uznać najpierw autorytet Boga. Pojęcie "doświadczenia" odwołuje się raczej do zmysłów (zobaczyłem coś, poczułem dziwne błogie ciepło, poczułem się słabo i upadłem na ziemię itd.) albo do uczuć (płakałem przez całą godzinę, odczułem niebiańską radość, pokój itd.), które nie są zależne od naszej woli i dlatego samo "doświadczenie" nie jest samo w sobie nawróceniem, a nawet nie jest do nawrócenia konieczne. Wyobraźmy sobie, że czytający słowa biskupa Rysia jest w stanie permanentnych ciężkich grzechów i zrozumie je tak, że musi najpierw mieć "doświadczenie", by pójść do spowiedzi i zacząć przemieniać swoje życie. Jeżeli będzie czekał na "doświadczenie", może wcześniej umrzeć i trafić do piekła. Człowiek jako istota rozumna ma jakiś obowiązek wewnętrzny, by szukać prawdy, a Kościół jest tym, który pełnię prawdy posiada ( a nie jej szuka). Oczywiście, do nawrócenia może skłonić przykład życia (św. Franciszek i inni święci), albo konkretny cud (Guadelupe, cud Słońca w Fatimie i okolicach). Z kontekstu wynika, że ks. Biskupowi chodzi o jakieś wewnętrzne "doświadczenie". Powyższy wpis miał na celu przestrzec przed takim, zredukowanym pojmowaniem wiary i nawrócenia. Młodzi ludzie, nie szukajcie przeżyć, ale zacznijcie modlić się i poznawać prawdy wiary katolickiej. Wśród wielu źródeł polecam św. Alfonsa Liguoriego, św. Franciszka Salezego, św. Ludwika z Granady i wreszcie naszego polskiego św. Sebastiana Pelczara - biskupa.
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL