Nowy numer 3/2019 Archiwum

"Będę zachęcał Timmermansa, by się przyjrzał krakowskiemu sądowi"

Będę zachęcał Timmermansa, aby się przyjrzał krakowskiemu sądowi, wszystko wskazuje na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska", którego fragmenty publikuje wtorkowe wydanie "GPC".

"W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Będę zachęcał pana przewodniczącego Timmermansa (wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa - PAP), aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza" - mówi premier. Gazeta zwraca uwagę, że sędziowie krakowskiego sądu wystąpili przeciwko prezes powołanej przez ministra sprawiedliwości.

"A na pytanie o bunt odpowiem tak: ja widzę ogromne pole do współpracy, do dialogu ze środowiskiem sędziowskim. Mamy 10 tysięcy sędziów i ogromna część z nich nie chce żadnego buntu, nie widzi zagrożenia" - zaznacza premier w rozmowie z "GP". "Jeśli nawet w tej dominującej grupie są jakieś zastrzeżenia, postulaty zmian - jestem otwarty na debatę" - podkreśla premier.

"Ale jest też taka grupa sędziów, którzy nie chcą się pogodzić z nową rzeczywistością, z losowym przydzielaniem spraw sądowych, z brakiem możliwości przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami. A przecież te i wiele innych naszych działań diametralnie zwiększyły niezawisłość sędziów i jakość wyroków" - zaznacza premier Morawiecki.

« 1 »

Zobacz także

 • j
  12.06.2018 08:58
  To w Polsce nie ma już prokuratury, żeby odwoływać się do Brukseli? Timmermans ma robić dochodzenie?
  doceń 14
 • WAŻNE PYTANIE
  12.06.2018 15:28
  A co o tym sądzi tajny informator o kryptonimach „BA-10" lub „B-10"?
  doceń 0
 • krut00
  12.06.2018 16:16
  Jak już bawimy się w demokrację to sędziowie też powinni być wybierani przez "lokalne" społeczności i tak aż do sędziego sądu najwyższego, którego można by wybierać wraz z prezydentem.
 • Gość
  12.06.2018 19:01
  W Krakowie, to nie sędziowie (lecz dyrektor sądu) są podejrzani w przedmiotowej sprawie. Toteż, nie można tej sprawy odnosić do nieuczciwych sędziów. Natomiast jak wygląda losowanie sędziów do poszczególnych spraw to najlepiej widać po składach sądu w TK, gdzie jeden sędzia (z tylko 15 sędziów) przez cały rok nie orzekał w żadnej sprawie bo nie był nigdy wylosowany mimo, że oczywiście chciał orzekać i wynagrodzenie wysokości ok. 350 tyś. zł mu wypłacono.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy