Nowy numer 50/2018 Archiwum

Odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie

Na jej oczach córki jej poddano wyszukanym torturom. Sama została umęczona za wiarę.

Greckie imię Zofia znaczy tyle co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo jej kult był rozpowszechniony. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII, podające nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Inna wersja wspomina, że Zofia miała pochodzić z Mediolanu. Tam też, wraz z córkami, miała ponieść śmierć męczeńską. 

Ze wszystkich opisów jedno wydaje się pewne, że żyła taka święta, miała trzy córki i została umęczona za wiarę. Utwierdza nas w tym bardzo wczesny i powszechny, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, kult Zofii. Dalszy jego rozwój miał miejsce w połowie VII wieku, z chwilą sprowadzenia jej relikwii do alzackiego klasztoru w Eschau oraz za pontyfikatu papieża Sylwestra II. 

W ikonografii św. Zofia przedstawiana jest w otoczeniu trzech córek: Wiary, Nadziei i Miłości, które według opowieści poniosły męczeńską śmierć ze swoją matką.

« 1 »

Zobacz także

  • Karol
    15.05.2018 10:05
    @Podaję: Bogu dzięki, że tak się nie stało. Byłoby to obrzydliwe i poniżej godności chrześcijańskiej. Św. Zofio, módl się za nami!
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy