Nowy numer 50/2018 Archiwum

Papież: Trzeba sprowadzić młodzież z wirtualnego świata na ziemię

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że należy "sprowadzić młodzież na ziemię" z wirtualnego świata, w którym żyje. Młodzi ludzie są "zwirtualizowani", "to coś poważnego" - mówił papież podczas spotkania z przedstawicielami diecezji rzymskiej.

Zwracając się do przedstawicieli duchowieństwa i osób świeckich w bazylice świętego Jana na Lateranie Franciszek opowiedział o swym niedawnym spotkaniu z kilkudziesięcioma młodymi ludźmi z różnych krajów. Podkreślił, że po wejściu do sali, podszedł do nich, by się przywitać i uścisnąć im ręce.

"Tylko nieliczni podawali mi rękę, prawie wszyscy trzymali telefony i mówili: foto, selfie. To jest ich rzeczywistość, ale nie kontakt międzyludzki" - dodał papież. Wyraził opinię, że młode pokolenia "nie stąpa po ziemi".

Następnie zauważył: "Oni są zwirtualizowani. Musimy sprowadzić młodzież na ziemię, by dotknęła rzeczywistości, ale nie niszcząc świata wirtualnego". "Świat wirtualny jest dobry, ale kiedy alienuje, wtedy sprawia, że zapomina się podać ręki, a wita przy pomocy telefonu" - ocenił papież.

Jako kolejny problem dotyczący młodych ludzi wymienił to, że są "pozbawieni korzeni". "Należy im je przywrócić" - wskazywał.

Franciszek przestrzegał przed "chorobami duchowymi", wśród których wymienił "indywidualizm", "izolację" i "jałowość", a także przed "Kościołem bez ludu". "Lud Boży jest systemem immunologicznym Kościoła" - oświadczył.

W swym wystąpieniu zaznaczył: "Być może zamknęliśmy się sami w sobie i w naszym świecie parafialnym, bo nie zmierzyliśmy się poważnie z osobami, które zostały nam powierzone".

Papież wyraził opinię, że ludzie Kościoła stają się niekiedy "niewolnikami duszących ograniczeń i uzależnienia od rzeczy, które nie są właściwe Panu".

"Zadowoliliśmy się tym, co mamy, samymi sobą i naszymi garnkami" - ocenił Franciszek. Wyjaśnił, że przez "garnki" rozumie "własne środowisko" i "małe grupy", które nie są otwarte na innych.

Papież mówił, że często kapłani pochłonięci są codziennymi sprawami administracyjnymi i własnym "przeżyciem".

Apelował, by "wysłuchać wołania, jakie wznosi lud Rzymu", umieć interpretować "zjawiska społeczne i kulturowe" naszych czasów oraz okazywać troskę wobec "problemów, środowisk i sytuacji, od których zazwyczaj duszpasterstwo jest daleko".

 

« 1 »

Zobacz także

 • sp
  15.05.2018 10:21
  "Świat wirtualny jest dobry, ale kiedy alienuje, wtedy sprawia, że zapomina się podać ręki". Zgadza się - świat wirtualny może być dobry, ale tylko jako narzędzie.
 • 8080
  15.05.2018 13:46
  Dodałbym przyczynę numer 1. LENISTWO UMYSŁOWE. Ludzie, młodzi i starzy, zamiast posługiwać się narzędziami, się nimi wysługują. Kiedyś na początku ery PC, zapytany przez pewnego starszego inżyniera, czy komputery mogą przejąć władzę nad ludźmi, odpowiedziałem że tak, ale tylko jeśli głupota ludzka im na to pozwoli. A w to nie wierzyłem. Dziś nie mam tej pewności... No i nie wziąłem pod uwagę Lenistwa, które jest od Głupoty znacznie silniejsze i dziś już powszechne.
  doceń 1
 • podaj nick
  16.05.2018 20:24
  internet to przydatne narzędzie choćby w sprawie różnych oddolnych akcji, czy ktoś się nagle tego boi, że samo złe o internecie, jakoś nie słychać od papieża Franciszka nic na temat referendum aborcyjnym w Irlandii i modlitwy za ten kraj, a dzięki internetowi można się dowiedzieć, czy może koncerny szczepionkowe się przestraszyły aktywności w sieci prawdy o swojej działalności nagle internet został mianowany czarnym ludem, a to chyba każdy wie, że przyczyną uzależnień są chore relacje lub ich brak, obojętność, niewydolność wychowawcza rodziny itp. mniej niż samo medium
  doceń 1
 • podaj nick
  16.05.2018 20:35
  czemu papież nie reagował na sprawy realne jak choćby referendum w Irlandii w 2015 o dopuszczalności małżeństw homoseksualnych, trzeba było wezwać do modlitwy za ten kraj, taka aktywność apostolska na każdy temat a w tym temacie cisza podobnie jak w następnym zbliżającym się referendum w Irlandii o wprowadzeniu legalizacji aborcji zapowiedziane na 25 maja
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy