Nowy numer 42/2019 Archiwum

Sudan Południowy: uwolniono 200 dzieci-żołnierzy

W tym gronie było 95 dziewczynek.

Ponad 200 dzieci-żołnierzy odzyskało wolność w Sudanie Południowym. W tym gronie było 95 dziewczynek. Dzieci zostały porwane z różnych szkół i siłą wcielone w szeregi rebeliantów. Uwolniono je dzięki działaniom lokalnych władz. Jest to już druga grupa dzieci-żołnierzy oswobodzonych w tym roku. W lutym do swych rodzin wróciło 300 nieletnich (w tym 95 dziewcząt), którzy w ciągu ostatnich lat walczyli w szeregach rebeliantów. Uwolnieni od razu otrzymali niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną. Niektóre dzieci mówiły o tym, co przeszły w buszu. Były zmuszane do walki, w tym nawet zabijania swych najbliższych. Wykorzystywano je do pracy jako tragarze, a także do dbania o kuchnię i dostarczanie wody do obozowiska. Dziewczynki niejednokrotnie były gwałcone, stając się seksualnymi niewolnicami w obozach rebeliantów.

Obie grupy odzyskały wolność w mieście Yambio, będącym stolicą stanu Gbudue. Tamtejszy gubernator aktywnie angażuje się w dialog z rebeliantami mający na celu powrót porwanych dzieci do domów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Daniel Bagagdu Rimbasa staje się coraz ważniejszą postacią, gdy chodzi o dialog pokojowy mający przywrócić pokój w tym najmłodszym państwie świata. Sudańscy biskupi podkreślają jego ogromne zaangażowanie na rzecz rozbrojenia, które, jak wskazują, jest zasadniczym krokiem prowadzącym do sprawiedliwości, pojednania i pokoju.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL