Nowy numer 50/2018 Archiwum

Prezydent Duda: Prawo nie umożliwia przyznania polskiego obywatelstwa Alfiemu Evansowi

Niestety polskie prawo nie stwarza możliwości przyznania polskiego obywatelstwa Alfiemu Evansowi - powiedział w czwartek w TVP prezydent Andrzej Duda po kongresie "Wspólnie o konstytucji na Narodowym". Dodał, że przypadek chłopca bardzo go poruszył.

Prezydent był pytany o kwestię petycji w sprawie przyznania polskiego obywatelstwa Alfiemu Evansowi - chłopcu cierpiącemu na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. W poniedziałek wieczorem został on odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Opiekujący się nim zespół medyczny, który reprezentuje przed sądem interesy chłopca, ocenił, że dalsza terapia "nie jest w jego najlepszym interesie" i może być nie tylko "daremna", ale także "nieludzka".

"Niestety polskie prawo nie stwarza takiej możliwości (przyznania polskiego obywatelstwa). Rodzice (Alfiego Evansa - PAP) musieliby wystąpić z wnioskiem o przyznanie obywatelstwa, takie są fakty prawne. Natomiast ogólnie mogę powiedzieć jedną rzecz: mnie bardzo poruszył ten przypadek chłopca, który jest ciężko chory i można powiedzieć, że jest śmiertelnie chory. Czy można mu w związku z tym odebrać życie?" - pytał prezydent.

Duda zwrócił uwagę, że sytuacja ma miejsce w Europie, która - jak mówił - "krzyczy, że musi być zakaz wykonywania kary śmierci wobec najgorszych nawet zbrodniarzy, ale wolno de facto skazać na śmierć dziecko i robią to europejskie sądy". "Mnie, powiem otwarcie, to przeraża; dla mnie to jest coś, co ja bym określił jako cynizm" - mówił prezydent.

"Bardzo żałuję, że brytyjskie sądy nie godzą nie na to rozwiązanie, które zaproponował Ojciec Święty Franciszek poruszony ogromnie tą sytuacją. W Rzymie jest specjalna klinika, która pozwoliłaby Alfiemu godnie odejść prawdopodobnie, ale w sposób naturalny, a nie w taki jak to się dzieje" - zaznaczył Duda.

« 1 »

Zobacz także

 • Tomaszszcz
  26.04.2018 21:41
  Obłudnik! Kiedy Pan do Sejmu skieruje prezydencką ustawę chroniącą życie? Powiem Panu kiedy, NIGDY !
  doceń 2
 • gość
  27.04.2018 10:05
  Jeżeli polskie prawo nie stwarza możliwości przyznania polskiego obywatelstwa, to dowodzi tego, że jest ono niedoskonałe i należy go zmienić.
  doceń 1
 • Katarzyna
  27.04.2018 11:02
  Ludzie. opanujcie się! Mamy swoje dzieci i nimi się zajmujmy. Od zbawienia świata jest Ktoś inny!
  doceń 4
 • pedro65
  27.04.2018 14:44
  I dlatego właśnie prawdziwa monarchia (nie mylić ze Zjednoczonym Królestwem) jest lepsza od demokracji. Król nie musiałby się zastanawiać, czy prawo pozwala na przyznanie komuś obywatelstwa.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy