Nowy numer 12/2019 Archiwum

Płody nie mogą krzyczeć

„Wiecie, że płody nie mogą krzyczeć? Przecinam pępowinę, więc naprawdę nie ma szans, nawet jeśli mają już krtań”. Konkret. Większe dobro.

Wreszcie zaczęły mówić otwartym tekstem, a ich retoryka i narracja przestały przypominać mowę Sarumana z „Władcy Pierścieni”. Uwięziony w Orthanku, świadomy porażki starał się uwieść pilnujących go hobbitów swą słodką jak miód mową. Dopiąłby swego, gdyby nie nagła interwencja niezawodnego Gandalfa.

Aborterki przestały ostatnio serwować nam łzawe historie. Leah Torres zaangażowana od lat w Planned Parenthood nie bawi się w owijanie w bawełnę. Jej marcowy wpis na Twiterze ociera się o granice przyzwoitości: „Wiecie, że płody nie mogą krzyczeć, tak? Przecinam pępowinę jako pierwszą, więc naprawdę nie ma szans, nawet jeśli są na tyle ukształtowane, by mieć krtań" – napisała ze wstrząsającą szczerością.

Po fali krytyki, która przetoczyła się przez media, zdecydowała się usunąć wpis.

„Nie pozwalam płodom krzyczeć. Przecinam pępowinę, czekam aż serce płodu (czytaj: dziecka) przestanie bić. Po około 10 minutach sprawa jest załatwiona”. Konkret. Sedno. Po co bawić się w półsłówka i wyszukane metafory?

Torres dodała, że nie zamierza przepraszać za „przeprowadzanie zabiegów medycznych”, a reagując na oburzenie, jaki wywołał jej wpis skomentowała: „Jest mi przykro, że inni ludzie nie mogą otworzyć oczu i wyjrzeć poza ślepą nienawiść i ignorancję, by dostrzec większe dobro”.

Uff! Wreszcie ktoś miał odwagę to napisać! Od dłuższego czasu nie potrafiłem nazwać tego, co sprawia, że rękami i nogami podpisuję się za życiem. Szukałem, pytałem, drążyłem, a była to najzwyklejsza „ślepa nienawiść”. Brawo! Wreszcie ktoś nazwał sprawę po imieniu.

Gdy „Wysokie obcasy” zaserwowały nam hasło „Aborcja jest OK”, a Natalia Broniarczyk wyjaśniała „„Ktoś musi wykonać tę pracę, ktoś musi dać głos kobietom”, miałem podobne odczucia. Redakcja pokazała prawdziwą twarz i przestała bawić się w łzawe tłumaczenie, że aborcja jest mniejszym złem. Nie przywoływała dramatycznych opisów wyborów, przed którymi stoją kobiety. „Jest OK” – uśmiechały się bohaterki tekstu.

Maski opadają. Feministki przestają już wybierać „mniejsze zło”. Wybierają „większe dobro”. Odbierają głos tym „którzy potrafią już krzyczeć”. Przecinają pępowinę jako pierwszą, więc naprawdę nie mają na to szans, „nawet jeśli płody są  na tyle ukształtowane, by mieć krtań”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Marian Novak
  24.04.2018 15:42
  To już tylko propaganda po obydwóch stronach. Przecież tymi narzędziami nie spowoduje się by choc jeden popierający aborcję przeszedł na stronę przeciwników. Obraz z sejmu gdzie zebrali się protestujący niepełnosprawni świadczy tylko o wielkiej obłudzie w społeczeństwie. Ustawa o zakazie aborcji nic nie kosztuje ale opieka nad niepełnosprawnymi to już parę milionów w budżecie. Dlaczego tak mało ludzi popiera tych biednych? Dlaczego brak w tej sprawie jakiejś inicjatywy obywatelskiej? Gdzie jest Kościół dotąd nie ma reakcji episkopatu.
 • Ewa
  25.04.2018 07:13
  Ja też jestem Za Życiem a przemysł aborcyjny to totalitarna machina cywilizacji śmierci-pozostaje tylko pytanie co mamy robić Panie? Daj nam jasny umysł i serce żywe byśmy znaleźli sposoby głoszenia Prawddy
  doceń 6
 • Wrocek
  26.04.2018 12:18
  Dokładnie tak ..Daj nam Panie rozeznanie i odwagę głoszenia że to LUDOBÓJSTWO - jest nadal wiele możliwości pomocy tzw. niechcianym Dzieciakom , jak tez leczenia i opieki nad tymi z "wadami" -tylko trzeba chcieć i mieć odwagę nieść taki Krzyż .....ale często nam się nie chce bo wygodniej ZABIĆ a wmawiać sobie że to tylko "zlepek" komórek - to warto obejrzeć zdjęcia krążące po FC jak w miskach pozawijane płody leżą już jako martwe i często w kawałkach rozszarpane na żywca narzędziami i rękami lekarzy - koszmar który boli ...zawsze można się zgłosić do Parafii a tam Każdy Ksiądz podpowie co i jak działać w zakresie pomocy - jesteśmy na to przygotowani .... Amen
  doceń 2
 • Wrocek
  26.04.2018 12:20
  dokładnie tak , wiele Ośrodków pomocy jest dla takich sytuacji
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.