Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Cesarz Orbán

Gdyby wybory na Węgrzech odbywały się rok temu, koalicja Viktora Orbána zdobyłaby 60 proc. głosów. W odbywających się 8 kwietnia wyborach Viktor Orbán wygra „tylko” z około 50-procentowym poparciem. Nikt w demokratycznej Europie nie ma tak silnej legitymacji. Trzeci raz z rzędu.

Ten polityk „nie miał prawa” pojawić się na europejskiej scenie politycznej. A na pewno nie powinien był – według unijnych kryteriów – przetrwać na niej dłużej niż jedną kadencję. Dziś, gdy po raz trzeci świętuje swoją zdecydowaną victorię (według sondaży przedwyborczych jego Fidesz w koalicji z KDNP może liczyć na 51–57 proc. głosów), poza pytaniami, co pozwala utrzymać tak wysokie notowania jego rządu oraz jak możliwe było przetrwanie silnych początkowo nacisków ze strony UE i innych organizacji międzynarodowych, warto zastanowić się również nad tym, dlaczego jedni w Europie uwierzyli w „dyktaturę Orbána”, inni zaś (głównie w Polsce) w mit jednoznacznego sojusznika na forum europejskim. Droga, którą konsekwentnie kroczy węgierski premier, leży gdzieś pośrodku między unijną poprawnością polityczną a romantyczną polityką „odwiecznych sojuszy”. To droga do bólu pragmatyczna i skoncentrowana wyłącznie na jednym: dbaniu o węgierski interes narodowy. Ze wszystkimi tego pozytywnymi i negatywnymi (dla nas) skutkami.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny