Nowy numer 25/2018 Archiwum

Alpinizm to sztuka moralności

Wiem, że gdy opadną już wszystkie emocje związane ze śmiercią Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat, powstanie o tym książka. Może napisze ją Élisabeth Revol, może ktoś z ekipy wyruszającej na K2.

Zanim ta książka powstanie, warto zapoznać się z inną, traktującą o podobnej sytuacji. Rok 2013, Broad Peak – na szczyt wchodzą we czterech: Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Schodzą jednak tylko dwaj pierwsi.

Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński nie tyle przeprowadzają w „Broad Peak. Niebo i piekło” śledztwo dziennikarskie, ile raczej opisują współczesny model wspinania się. A właściwie upadek jego etosu. Nowe pokolenie „zimowych wojowników” jest pokoleniem swoich czasów. Wspinają się tak, jak żyją: zachłannie, agresywnie i lekkomyślnie. „Jest ryzyko, jest zabawa, albo piargi, albo sława” – jak głosi tatrzański wierszyk. Te słowa dobrze oddają mentalność młodych himalaistów. Już nie mierzenie się z górami, ale z rekordami. Wspinanie się celebryckie, z ciągłym informowaniem w internecie o aktualnych postępach. Blog, fanpage, esemesy, a przede wszystkim „słitfocia z rąsi”. Jakby chciano przekonać wszystkich, że robi się kolejną rzecz, która jest niemożliwa. Przecież tak przechodzi się do historii. Nazwisko staje się nieśmiertelne, a himalaista ma poczucie bycia bogiem. Bo tam, na dole, jest się tylko zwykłym, szarym sobą. Wtedy wydaje się, że żyje się tylko po to, aby się wspinać. I znów ten wyścig. Żeby być taki jak Kukuczka. A potem, żeby być lepszy niż Kukuczka. A potem…

  Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński Broad Peak. Niebo i piekło Wydawnictwo Poznańskie Poznań 2018 ss. 432

Marcin Cielecki

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama