GN 32/2018 Archiwum

Tatry: Turystka spadła z grani ze śnieżnym nawisem

Ratownicy śmigłowcem ewakuowali ją ze słowackiej strony, z Doliny Ciężkiej.

Polska turystka spadła z grani do Doliny Ciężkiej w Tatrach Słowackich. Zarwał się pod nią śnieżny nawis. Razem z nią po zboczu zjechał jeden z jej towarzyszy. Na prośbę ratowników ze Słowacji akcję ratunkową z użyciem śmigłowca przeprowadzili ratownicy TOPR. Na szczęście kobieta nie odniosła poważnych obrażeń.

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach gór leży ponad 2 metry śniegu. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Poruszanie się po górach wymaga dużego doświadczenia i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem takim jak czekan, raki, detektor lawinowy, sonda i łopata.

Prognozy na kolejne dni są dla turystów niekorzystne: meteorolodzy przewidują zachmurzenie i przelotne opady śniegu.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama