Nowy numer 15/2020 Archiwum

Wspólne stanowisko rządów Polski i Izraela ws. noweli o IPN byłoby dobrym rozwiązaniem

Można sobie wyobrazić prace nad wspólnym stanowiskiem rządu Polski i Izraela ws. noweli ustawy o IPN, byłoby to dobre rozwiązanie - oświadczył w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem konflikt wokół noweli o IPN to "incydent" wynikający w głównej mierze z nieporozumienia.

Czaputowicz był pytany w radiowej Jedynce, czy możliwe jest wspólne stanowisko rządu polskiego i rządu izraelskiego dotyczące noweli ustawy o IPN i naszej historii.

"Myślę, że to byłoby dobre rozwiązanie. Jeśli chodzi o stronę polską, rząd Polski, tu na pewno byłoby otwarcie w tej sprawie" - zapewnił minister. Jego zdaniem "można sobie wyobrazić" takie prace, choć, jak podkreślił, zależy to "od dwóch partnerów". "Myślę, że w jakiejś perspektywie na pewno uspokoiłoby to sytuację i byłoby dobrym rozwiązaniem" - podkreślił szef MSZ.

Ocenił też jako "bardzo dobre" stosunki między Polską a Izraelem. "Nasze stosunki z Izraelem to stosunki sojusznicze, bardzo dobre. Strategicznie w naszym interesie leży współpraca w wielu dziedzinach, wspieranie się na forum międzynarodowym" - mówił minister. "To jest incydent dotyczący w wielu wypadkach nieporozumień co do naszej ustawy, który trzeba szybko rozwiązać" - dodał, odnosząc się do sporu wokół noweli ustawy o IPN.

Czaputowicz potwierdził, że na szczeblu rządowym trwają rozmowy między Polską a Izraelem. "Tak, istnieją kontakty, nasza placówka w Izraelu ma bezpośredni kontakt z MSZ, tutaj następują też konsultacje z placówką Izraela" - zapewnił. "Jak widzimy, co się dzieje, nie są to wydarzenia dobre, mam na myśli tutaj pewne demonstracje w Izraelu; wskazują na to, że ten spór jest bardzo gorący" - przyznał minister.

"Z naszej perspektywy tutaj trwa pewien nacisk pewnie na społeczności międzynarodowej - poprzez artykuły, poprzez demonstracje - na władze w Polsce czy, w tym wypadku, Trybunał Konstytucyjny" - zaznaczył. "Jest pewne zaniepokojenie, na przykład tym, że ustawa wchodzi w życie dwa tygodnie od podpisania. Teraz do czasu, kiedy wypowie się w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, mogą być obawy, czy nie będą jakieś działania prawne już w związku z funkcjonującą, obowiązującą ustawą" - dodał Czaputowicz.

"Trzeba wyjaśniać, że to nie jest naszą intencją i opracować dobrą interpretację tych przepisów, taką, która będzie do przyjęcia dla strony izraelskiej. Uważam, że jest to możliwe" - podkreślił.

Ocaleni z Holokaustu demonstrowali w czwartek przed polską ambasadą w Tel Awiwie przeciwko nowelizacji ustawy o IPN. Nieśli plakaty z napisem "Żadne prawo nie może wymazać historii" i "To polskie prawo pluje w twarz narodowi izraelskiemu".

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Prezydent podpisał nowelę we wtorek; postanowił jednocześnie - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do TK.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

« 1 »

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także

 • max
  09.02.2018 10:31
  Czy również incydentem czy może chęcią potwierdzenia tych bardzo dobrych stosunków i uspokojenia antypolskich nastrojów w Izraelu była wypowiedź że „W Jedwabnem Polacy zabili Żydów” podczas gdy naoczni świadkowie mówią że tej zbrodni dokonali Niemcy oraz ekshumacje w Jedwabnem, które zaczęły to potwierdzać oraz które z pewnością mogły wyjaśnić tę tragedię zweryfikować zeznania świadków, zostały przerwane co jak zresztą niektórzy twierdza było załamaniem polskiego prawa. Ewa Kurek podkreśla, iż zablokowanie ekshumacji wiązało się ze złamaniem kilku punktów polskiej Konstytucji, trzech artykułów Kodeksu Postępowania Karnego (209, 210, 540), a także prawa żydowskiego.
  Czy również incydentem jest nazwanie oszczercy Polski naukowcem oraz zapewnienie że ta ustawa go nie dotyczy, a tym samym danie zielonego światła innym oszczercom Polski do dalszego szaklowania?
  doceń 2
 • zniesmaczony
  09.02.2018 10:40
  "Wspólne stanowisko rządów Polski i Izraela ws. noweli o IPN byłoby dobrym rozwiązaniem" -- Temu panu zupełnie się w głowie przewróciło, a niestety jest ministrem naszego biednego kraju. Polska jest krajem niepodległym, przynajmniej formalnie, i w Polsce stanowi prawo polski Sejm, a władzę sprawuje Rząd RP, a nie rząd jakiegoś innego kraju, np. Izraela. Dla zasady i przyzwoitości nie można do tego dopuścić.
  doceń 12
 • Stanisław_Miłosz
  09.02.2018 13:54
  A nie lepiej byłoby od razu pójść na całość i suwerennie złączyć parlamenty (Sejm, Knesset etc.) i rządy w jedno ciało? Trawestując znane "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" - uczynić takie "Ein Bundestag, ein Kanzler, ein Präsident"?

  Ileż by się wtedy uniknęło - dusząc je w zarodku - nieporozumień, nieprawdaż?

 • Gość
  09.02.2018 14:48
  Analiza omawianej zmiany ustawy
  http://www.ordoiuris.pl/dzialalnosc-instytutu/analiza-art-55a-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-ipn
  nadal nie rozumiem czemu służyć ma "wyjątek dla artystów" etc.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji