Nowy numer 33/2018 Archiwum

Próba Izraela

Przykro patrzeć na to, jak Izrael wysadza w powietrze w miarę poprawne dotąd relacje z Polską. Najbardziej przykro filosemitom – takim jak ja.

Nigdy nie miałem złudzeń co do polityki izraelskiej pod rządami prawicy z Likudu, a premiera Benjamina Netanjahu w szczególności. Z pewnością nie jest to ekipa, z którą można rozmawiać na serio o jakichkolwiek porozumieniach i ustępstwach w tzw. procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Owszem, po drugiej stronie konfliktu izraelsko-palestyńskiego też bynajmniej nie ma nikogo, kto myśli na serio o jakimś rozwiązaniu, poza jednym – likwidacji państwa Izrael. Dla zdecydowanej części świata arabskiego – i szerzej, muzułmańskiego w ogóle (wliczając Iran i Turcję) – sam fakt istnienia państwa Izrael jest nie do przyjęcia. I z tego chociażby powodu na działania Izraela patrzę zawsze co najmniej z większym marginesem tolerancji – jak się ma wokół siebie samych wrogów, trudno nie być – jako państwo – w pełnej gotowości bojowej. – Choć kultura Izraela przypomina Ateny, pod względem militarnym Izrael musi być Spartą – wspominam często słowa Szewacha Weissa z rozmowy z GN sprzed paru lat. Ale jednocześnie on sam przyznawał, że nie będzie pokoju na  Bliskim Wschodzie, dopóki nie będzie w Izraelu woli dogadania się z  Arabami. Błędne koło i sytuacja patowa.

Tym bardziej jednak przykro, gdy podobny pat powstaje w relacji z Polską. Stawianie pod ścianą państwa, które na co dzień jest przyjaźnie nastawione do Izraela, z którym łączą go zarówno wartości demokratyczne, jak i – z grubsza – globalna polityka bezpieczeństwa, a dodatkowo dla chrześcijan naród Izraela zawsze będzie kimś bliższym niż jakikolwiek inny naród na świecie – jest mało sympatyczne i zwyczajnie szkodliwe. A ponieważ spór dotyczy tak bolesnej sprawy jak Holocaust, za który współodpowiedzialność Izrael najwidoczniej chce nam przypisać, posunięcia elit izraelskich są już zwyczajnie skandaliczne. Jeśli w Knesecie powstała większość dążąca do uchwalenia prawa, które nowelizację ustawy o IPN miałoby uznać za… negowanie Holocaustu, to niestety docieramy do ściany. Izrael swoim zacietrzewieniem w tej sprawie (dziwią się temu wszyscy, którzy śledzą regularnie stosunki polsko-izraelskie) zupełnie niepotrzebnie wykopuje dół, który trudno będzie zasypać. W praktyce ten konflikt zaszkodzi najbardziej Polsce, to nie ulega wątpliwości. Nie możemy jednak ulec presji i szantażowi. Pozostaje mieć nadzieję, że także po stronie izraelskiej znajdą się jacyś gotowi do schłodzenia rozgrzanych głów politycy.

« 1 »
oceń artykuł
 • thorgi
  02.02.2018 14:22
  Przy błędach, które popełniono przy pracach nad tą ustawą, jedna rzecz przynajmniej jest jasna -maski opadły... Prawda na temat przyjaciół Polski będzie zapewne bolesna
  doceń 12
 • Zbyszek
  02.02.2018 19:36
  Bardzo łagodnie opisał Pan działanie Izraela. Trzeba bardzo mocno podkreślić, że Izrael przygotowuje grunt pod przyszłe roszczenia wobec nas. Na żadne porozumienie niestety nie mamy co liczyć.
  doceń 6
 • Piotr
  02.02.2018 20:38
  Premier powiedział, że jest zaskoczony reakcjami na nowelizację ustawy o IPN, "ponieważ ta ustawa była dyskutowana przez ostatnie półtora roku".

  REKLAMA

  "Wiceministrowie sprawiedliwości spotykali się wielokrotnie z panią ambasador Izraela. Pani ambasador potwierdzała, że ten kierunek zmian jest akceptowalny. Strona izraelska była zatem o wszystkim doskonale poinformowana. Mamy prawo wszyscy czuć się zaskoczeni. Nic nie zapowiadało takiej reakcji. Ministerstwo uwzględniło izraelski postulat, że badania naukowe, prace historyków i artystyczne są wyłączone spod tej ustawy, więc w pełni zapewniona jest swoboda wypowiadania się w tej sprawie. Nie można jednak zaprzeczać Holokaustowi, nie można też kłamać o +polskich obozach zagłady+, bo takich nie było" - powiedział premier. Więcej w artykule: http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1101820,morawiecki-izrael-prowadzi-twarda-polityke-historyczna-my-pedagogike-wstydu.html
  doceń 25
 • Gość
  06.02.2018 19:58
  https://dorzeczy.pl/kraj/55281/Varsavianista-zydowskiego-pochodzenia-zwraca-wyroznienie-ambasadzie-Izraela-Protest-wobec-antypolskich-atakow.html
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji