Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kazimierz Wielki trafił pod strzechy

Ocena „Korony królów” po obejrzeniu pierwszych odcinków jest zadaniem ryzykownym.

Ostatecznie obejrzałem osiem odcinków. Jeszcze przed emisją telenowela doczekała się recenzji, oczywiście negatywnych. Jednak pisanie o filmie, którego się nie widziało, jest chyba bardziej ryzykowne niż wypowiadanie się o filmie obejrzanym wcześniej.

Zgadzam się, że „Koronie królów” można wiele zarzucić. Trudne zadanie mieli scenografowie. Od razu rzuca się w oczy, że akcja telenoweli toczy się w ograniczonej przestrzeni, a scenografia jest ascetyczna, jeżeli nie wręcz uboga. Kamera wychodzi od czasu do czasu w plener, chociaż najczęściej oglądamy strażników i most, którym do zamku przybywają goście. Ciasne zamkowe wnętrza sprawiają wręcz klaustrofobiczne wrażenie. Można zrozumieć, że wynika to z ograniczonych środków, ale skoro „Korona królów” przewidziana jest na wiele odcinków, to przeznaczenie większych nakładów na porządną, wybudowaną na potrzeby filmu scenografię byłoby inwestycją jak najbardziej sensowną. Docenić należy pracę kostiumologów, bo barwne i wystawne stroje wpadają w oko. Problemem „Korony królów” jest również obsada.

Finansową mizerią nie można tłumaczyć niedoróbek scenariuszowych. A tych w pierwszych odcinkach jest wiele. Poszczególne wątki posklejane zostały na chybił trafił, a widz nie jest w stanie zorientować się, o co tak naprawdę chodzi. Mało wyraziście zarysowane zostały też postaci głównych bohaterów, są po prostu nijakie. Rażą również uproszczenia, a czasem komiczne wprost sposoby prowadzenia niektórych wątków, np. trucicielskiego spisku z czwartego odcinka. Przypomina to rozwiązania rodem z jakiejś przeznaczonej dla dzieci animacji w rodzaju „Porwania Baltazara Gąbki”. Jednak w odcinkach emitowanych w tym tygodniu było już znacznie lepiej.

Nie czepiałbym się nieścisłości historycznych, bo w końcu telenowela to nie lekcja historii. Ożywiona dyskusja, jaka rozpętała się po emisji pierwszego i kolejnych odcinków, wskazuje, że zainteresowanie „Koroną królów” przekłada się również na zainteresowanie historią.

Uważam, że telewizja publiczna poszła w dobrym kierunku. Skoro nie stać nas na serial historyczny w rodzaju „Królowej Bony” czy „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”, wybór telenowelowej formuły był jak najbardziej słuszny. Oczywiście wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, bo z powodu problemów finansowych trudno liczyć na produkcję w rodzaju „Wspaniałego stulecia”. Kto oglądał pierwsze odcinki tureckiego serialu, z pewnością jednak zauważył, że jego początek też nie był imponujący.

Zachodnie telewizje od lat produkują wystawne seriale historyczne, o budżetach równych często filmom kinowym. Może dołączy do nich i telewizja publiczna. Zanim to jednak nastąpi, lepiej, że wydaje swoje środki na „Koronę królów” niż na kolejny serial fantasy o fantastycznych lekarzach z Leśnej Góry.

« 1 »
oceń artykuł
 • gut
  12.01.2018 17:20
  Korekta: Być może to jest taka, - >rzecz< -, że o .... ;) Ps. "Zjadłem" słowo - >rzecz...< ;-p, ;))
  doceń 0
 • kuba
  13.01.2018 09:16
  Publiczna telewizja robiła już przecież dobre, wartościowe (i wcale nie drogie!) seriale historyczne z "Czasem honoru" na czele. Nie chodzi więc o pieniądze a o zwykłą indolencję i miałkość obecnej ekipy tvpis.
  doceń 17
 • Gość
  13.01.2018 10:42
  Pięć różnych komentarzy już przeczytałem na Gościu o Koronie Królów, po czym mija półtora tygodnia i pan Edward pisze swój. Że tak powiem - rychło.
  doceń 11
 • Gość
  13.01.2018 11:26
  "serial fantasy o fantastycznych lekarzach z Leśnej Góry" ale tekst
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji