Nowy numer 21/2018 Archiwum

13 tys. osób odciętych od świata u stóp Matterhornu

Szwajcarskie Zermatt odcięte od świata po niezwykle intensywnych opadach śniegu.

W popularnym alpejskim kurorcie położonym u stóp najbardziej rozpoznawalnej góry świata - Matterhornu - przebywa obecnie 13 tys. osób. Po obfitych opadach śniegu jakie nawiedziły ten rejon Alp miasteczko jest całkowicie odcięte od świata. W ciągu doby spadło ponad 80 cm śniegu, w sumie biała pokrywa przekracza grubość 2 metrów. Zamknięta jest droga wyjazdowa z miejscowości, nie kursuje kolej, wstrzymano pracę wyciągów i kolejek narciarskich, zamknięto też stoki narciarskie. W kantonie Valais, w którym leży Zermatt podniesiono zagrożenie lawinowe do 5 - najwyższego - stopnia. Obecnie lawiny są tez celowo wywoływane za pomocą materiałów wybuchowych.

Jedyna możliwość dotarcia do Zermatt to lot śmigłowcem. Tą droga udało się przetransportować część uwięzionych u stóp Matterhornu do sąsiedniej wioski Tasch. Lot trwa 3 minuty, w ciągu godziny można tak ewakuować do 100 osób. Nie jest to jednak oficjalna ewakuacja, a turyści za taka możliwość muszą zapłacić po 70 franków od osoby.

 

 

« 1 »

Zobacz także

 • jan
  12.01.2018 12:53
  Biednemu zawsze wiatr w oczy
  doceń 0
 • paniusia ze wsi ;)
  12.01.2018 13:25
  Po co ten artykuł ?
  doceń 2
 • jurek
  12.01.2018 14:24
  Podpowiadam pasek w TVP info: "Odcięci od świata w Szwajcarii zazdroszczą Polakom "dobrej zmiany" i wolności podróżowania.
  doceń 1
 • Magda
  12.01.2018 15:34
  Nie da się jeździć na nartach... Ojej... To co tu robić...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama