Nowy numer 23/2020 Archiwum

Przeprowadził reformy na wzór opactwa w Cluny

Zostawił klasztor promieniujący wysoką kulturą, a nade wszystko dobrym zakonnym duchem. 

Urodził się na terenie dzisiejszej Hiszpanii około roku 1000. Jako młody chłopak wstąpił do benedyktynów. Kiedy otrzymał święcenia, opuścił klasztor i zamieszkał jako pustelnik w grocie, w górach Sierra de Cameros. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Św. Dominik natychmiast zabrał się do przeprowadzania reform na wzór opactwa w Cluny. Dzięki temu w krótkim czasie pomnożyła się liczba zakonników, naprawiono zabudowania. Opiekowano się również ubogimi, których uczono rzemiosła. Zostawił klasztor promieniujący wysoką kulturą, a nade wszystko dobrym zakonnym duchem. 

Zmarł 20 grudnia 1072 r. Jego kult zatwierdzono w 1720 roku, zaś jego imię do Martyrologium Rzymskiego zostało wpisane w roku 1748. 

Kult św. Dominika z Silos jest w Hiszpanii niezwykle żywy.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama