Nowy numer 47/2019 Archiwum

W Bundestagu nigdy jeszcze nie było tak mało chrześcijan

Nigdy jeszcze wśród posłów niemieckiego Bundestagu nie było tak mało chrześcijan, jak w obecnym składzie parlamentu. Jak wynika z opublikowanej 15 grudnia statystyki, tylko nieco ponad połowa posłów (53,9 proc.) należy do któregoś z Kościołów chrześcijańskich.

Członkami Kościoła katolickiego jest 192 posłów (27,1 proc.), 185 (26,1 proc.) to członkowie Kościoła ewangelickiego, a 5 procent - wyznawcy „innej religii”, wśród nich prawosławni i starokatolicy. Ponadto w obecnym składzie Bundestagu jest trzech muzułmanów (0,4 proc. ) i 53 bezwyznaniowców (7,5 proc.). Jeden poseł z lewicowej partii Linke określił się jako ateista.

Udział w ankiecie był dobrowolny. Spośród 709 posłów 270, a więc niemal 38 proc., nie podało swojej przynależności religijnej. Również i ta liczba nigdy nie była tak wysoka, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA szef komisji historycznej Bundestagu, Michael Feldkamp. Historyk widzi w tym kontynuację tendencji, że „coraz mniej osób w Niemczech przyznaje się do swojej wiary”. Ale – dodaje – „jeśli ktoś nie podaje swojej religii, może mimo to być jej wyznawcą”.

Spośród poszczególnych frakcji Bundestagu nadal najwięcej ludzi wierzących, bo 50 proc. katolików i 26 proc. protestantów, ma CDU/CSU. W SPD prawie 29 proc. stanowią protestanci i 18 proc. – katolicy. Niemal połowa nie podała informacji o swojej przynależności religijnej.

Spośród 67 posłów Partii Zielonych do Kościoła należy 14 proc. Jest tam czterech katolików i 19 protestantów, najmniejsza liczba od 1990 roku. Jednocześnie najwięcej posłów Zielonych, bo 67 proc. nie poinformowało o swojej przynależności religijnej.

Niemal jedna czwarta posłów lewicowej partii Linke oświadczyło, że są bezwyznaniowcami, a 60 proc. nie podało żadnej informacji. Wśród 69 posłów jest pięciu protestantów i trzech katolików.

W tradycyjnie świeckiej FDP udział katolików w tej kadencji wynosi 26 proc., a protestantów – 30 proc.

W AfD (Alternative für Deutschland/Alternatywa dla Niemiec), nowej partii w Bundestagu, jest 13 posłów ewangelickich i 15 katolickich, a więc 30 proc. spośród 92 posłów. Ponad połowa nie podała informacji o przynależności religijnej, a 12 proc. określiło się jako „bezwyznaniowcy”.

« 1 »

Zobacz także

 • E.
  17.12.2017 17:12
  3 muzułmanów - naprawdę "zaleją nas".
  Poza tym ciekawa sprawa - jak mało chrześcijan jest w partii narodowego egoizmu. Kolejny dowód na to, że konserwatyzm narodowy w obecnej Europie nie powinien nas - religijnych - cieszyć.
 • gość777
  17.12.2017 20:22
  Co za chory narodek...I oni nas pouczają...
  doceń 2
 • replika
  17.12.2017 20:55
  "Członkami Kościoła katolickiego jest 192 posłów (27,1 proc.), 185 (26,1 proc.) to członkowie Kościoła ewangelickiego," -- No to KAI zrównał Kościół Chrystusowy z sektą ewangelicką - nie bójmy się tego określenia, które od wieków było używane w Kościele. I nawet pisownia jest taka sama. A może by tak KAI zrezygnował z "K", wtedy przynajmniej sytuacja byłaby bardziej klarowna.
  doceń 0
 • Anna Panna
  17.12.2017 22:34
  Nie do wiary - tak mało umiłowanych braci muzułmanów??? Czas na PARYTET!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama