Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Prezydencki doradca: Projekty ws. SN i KRS są zgodne z konstytucją

Nie będzie wycofania projektów prezydenta Andrzeja Dudy ws. SN i KRS; one są zgodne z konstytucją; są oczekiwane i potrzebne - podkreślił prezydencki minister Paweł Mucha w trakcie sejmowej debaty.

W środę po południu Sejm prowadzi II czytanie projektu Andrzeja Dudy nowej ustawy o SN. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Mucha wniósł, by Sejm przyjął projekt ws. Sądu Najwyższego. "Otwarci jesteśmy na merytoryczną dyskusję, jeśli chodzi o poprawki" - oświadczył. "Spierajmy się na argumenty merytoryczne" - apelował do posłów.

Minister nie zgodził się z głosami z debaty by wycofać projekt albo że oznacza to "zamach na niezawisłość sędziowską". "W ramach pojęcia niezawisłości zawiera się także apolityczność; to jest wymóg konstytucyjny" - podkreślił. "A dziś mamy sędziów-polityków" - dodał Mucha.

Zanegował tezy z debaty, "jakoby projekt naruszał konstytucję". "Te oceny nie polegają na prawdzie" - oświadczył.

Mucha podkreślił, że projekty o SN i KRS są realizacją zapowiedzi prezydenta co do reformy wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że projekt o SN przewiduje dwa kluczowe rozwiązania proobywatelskie: ławników i skargę nadzwyczajną. "To jest powszechnie oczekiwane przez polskie społeczeństwo" - dodał.

"Ogromna większość społeczeństwa popiera przedłożenia prezydenta" - zaznaczył Mucha.

« 1 »

Zobacz także

 • JanNowak
  06.12.2017 17:47
  Długo oczekiwana reforma polskiego sądownictwa. Brawo PAD!
  doceń 1
 • velario
  06.12.2017 18:38
  Jaki prezydent, taki doradca.
  doceń 3
 • kskiba19
  07.12.2017 00:38
  Trudno oczyszczać stajnię Augiasza, gdy nie odchody są do usunięcia, lecz lokatorzy.
  doceń 1
 • Gość
  07.12.2017 13:24
  "Ogromna większość społeczeństwa popiera przedłożenia prezydenta"??? A to podpisy jakieś zbierali?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama