Nowy numer 23/2020 Archiwum

Bożonarodzeniowa choinka dla Franciszka już w drodze!

Sprawdź trasę polskiego podarunku dla papieża.

W ubiegłą sobotę, 11 listopada, z placu Jana Pawła II w Ełku w drogę do Watykanu wyruszyła bożonarodzeniowa choinka dla papieża Franciszka. Przed mazurskim świerkiem prawie dwutygodniowa podróż, która 22 listopada zakończy się na Placu św. Piotra. Obecnie drzewko przebywa na terenie Austrii (okolice Walserberga), a szczegółowe informacje o przebiegu drogi choinki można śledzić za pomocą specjalnej aplikacji oraz w mediach społecznościowych dedykowanych akcji. Od momentu zapoczątkowania przez Jana Pawła II tradycji świątecznej choinki w Watykanie, już przez 35 lat poszczególne narody Europy ofiarowują corocznie drzewko dla papieża.

Kontynuacja pięknej tradycji zapoczątkowanej przez Jana Pawła II

Bożonarodzeniowa choinka dla papieża to 35-letnia tradycja, której celem jest przekazanie pięknego daru dla Ojca Świętego. Pierwsze drzewko (pochodzące z Włoch) stanęło na placu św. Piotra w Watykanie w 1982 r. z inicjatywy Jana Pawła II. To właśnie papież Polak, który tęsknił za ojczyzną i klimatem rodzimych świąt zapoczątkował ten świąteczny zwyczaj. W tym roku, po 20 latach oczekiwania, Polska ma zaszczyt po raz drugi podarować i dostarczyć symboliczny prezent (choinka nawiązuje do rajskiego drzewa poznania dobra i zła, a poprzez swoją trwałą zieleń symbolizuje drzewo życia i pomaga przeżywać świąteczną radość), który idealnie wpisuje się w klimat świąt Bożego Narodzenia i przypomina o pielęgnowaniu ważnych wartości rodzinnych i chrześcijańskich. Drzewo pochodzi z nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej. Ma 25 metrów wysokości i rozpiętość gałęzi o średnicy ok. 9 metrów.

Co rok bożonarodzeniowa choinka jest darem od poszczególnych narodów Europy, i to już od 35. lat. Świąteczne drzewko sprezentowały dotychczas np.: Włochy, Austria, Niemcy, Słowacja, Słowenia czy Czechy. Pierwsza polska choinka pochodziła z Tatr i została podarowana papieżowi w 1997 r.
Tegoroczna akcja została zainicjowana przez arcybiskupów i biskupów metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Z racji na przypadające w tym roku w Kościele jubileusze drzewko staje się jednocześnie darem od Kościoła w Polsce. Partnerami wydarzenia są miasta: Ełk, Giżycko, Suwałki, Gmina Ełk, Starostwo Powiatowe w Gołdapi, Starostwo Powiatowe w Ełku, Województwo Podlaskie oraz firmy
Ol-Trans i HR Polska.

„Jestem dumny, że Giżycko włączyło się w tę wyjątkową i historyczną akcję wpisującą się w szczególny czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, gdy spędzamy czas z rodziną i bliskimi. To również piękny i symboliczny dar, jaki papież Franciszek otrzyma z Mazur. Cieszę się, że akcentem podczas podróży drzewka i 7 grudnia podczas uroczystości w Watykanie będzie również Giżycko – żeglarska stolica Polski” – komentuje Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Choinka jest już w drodze!

Podróż zaplanowana jest na 12 dni. Ponad 2000-kilometrowa droga prowadzi przez Polskę, Niemcy, Austrię, Włochy, aż do Watykanu. Samochód transportowy porusza się tylko w nocy (w godzinach między 22 a 6 rano) z prędkością 60-80km/h – jest to uwarunkowane przepisami ruchu drogowego dotyczącymi transportu ponadnormatywnego. 22 listopada bożonarodzeniowe drzewko stanie na placu św. Piotra w Watykanie. Przez kolejne dni będzie przyozdabiane bombkami i gwiazdkami zaprojektowanymi przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz pochodzących ze Spoleto i Nursji – poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku. Obok drzewka ustawiony zostanie żłóbek ofiarowany przez opactwo terytorialne Montevergine, zbudowany w stylu XVII-wiecznym, według oryginalnych tradycji neapolitańskich. Uroczystość zapalenia lampek i oficjalne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem odbędzie się 7 grudnia. Polską choinkę będzie można podziwiać w Watykanie do 7 stycznia.

Dedykowana aplikacja i profil na Facebooku do śledzenia przebiegu drogi bożonarodzeniowej choinki

Dodatkowo za pośrednictwem mediów społecznościowych każdy będzie mógł niemal na bieżąco uczestniczyć w całej akcji. Szczegółową relację z tego wyjątkowego przedsięwzięcia będzie można śledzić na dedykowanym profilu Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża na Facebooku: https://facebook.com/BozonarodzeniowaChoinkaDlaPapieza, gdzie regularnie są publikowane zdjęcia z pokonywanej trasy, a także informacje na temat bożonarodzeniowych tradycji, zwyczajów i wartości jakie niesie ze sobą świąteczny okres. Dodatkowo codziennie mamy możliwość dokładnego 

monitorowania miejsca przebywania choinki na jej drodze do Watykanu, dzięki specjalnej aplikacji (poprzez wykorzystanie sygnału GPS). Przemierzone kilometry śledzić można na stronie: https://online.keratronik.pl/choinka.

Sponsorami akcji są: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Instytut Badawczo-Szkoleniowy Sp. z o.o., „NEW HOUSE” Firma Usługowo-Budowlana, Poczta Polska, marka Sotelli, Pocztowa Agencja Usług Finansowych S.A., Polpharma, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Zakłady Produkcyjno-Usługowe „PRAWDA” Sp. z o.o.

Za komunikację PR akcji oraz działania w social mediach odpowiada agencja 38PR & Content Communication.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama